عراق سفیر ترکیه را احضار می کند

کد خبر: 12725    تاریخ: پنجشنبه، ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ساعت ۱۶:۰۰:۱۵    بازدید: 0

وزارت خارجه عراق اعلام کرد که در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه در خصوص نیروهای الحشدالشعبی، تصمیم گرفته است که سفیر این کشور در بغداد را احضار و یادداشت اعتراض دولت عراق را تسلیم وی کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، احمد جمال سخنگوی وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه ای در بعد ازظهر پنجشنبه، اعلام کرد، دولت عراق در واکنش به اظهارات اخیر اردوغان که الحشدالشعبی را یک سازمان تروریستی توصیف کرده، تصمیم گرفته است، سفیر این کشور را احضار کرده و یادداشت اعتراض رسمی خود را تسلیم وی کند.


به نوشته رسانه های عراقی ، رجب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در اظهاراتی علیه بزرگترین تشکیلات ضد تروریستی مردمی در منطقه گفته است، با اینکه قانون الحشدالشعبی در پارلمان عراق تصویب شده، اما این تشکیلات یک سازمان تروریستی است که باید توجه داشت چه کسی پشت آن قرار دارد.


الحشد الشعبی به دنبال هجوم غافلگیرانه داعش در ژوئن 2014 که با کمک برخی کشورهای منطقه مناطق وسیعی از 5 استان عراق را اشغال کرده و تا دروازه های بغداد و اربیل رسیده بودند، با فتوای جهاد کفایی آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی شیعه شکل گرفت و طی حدود 30 ماه جنگ علیه داعش ، نقش مهمی در آزادسازی مناطق اشغالی ایفا کرده است.


این گروه رسما زیر نظر نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح در عملیات نظامی شرکت می کند و دیروز چهارشنبه نیز حیدرالعبادی در سفر به موصل یک نشست ویژه با فرماندهان این تشکیلات مردمی در خصوص ادامه عملیات در استان نینوا ، برگزار کرد.


تاکنون بیشترین دشمنی با الحشدالشعبی را دولت های منطقه ای سعودی و ترکیه داشته اند که ناظران اوضاع منطقه معتقدند با توجه به مدارک و اسناد موجود، این دو کشور جزء کشورهای اصلی متهم به حمایت از گروه های تروریستی و از جمله داعش هستند.

انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۵۹۹۶۱۶

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت