اگر دیواری هم بین ملت‌ها وجود دارد، باید برداشت

کد خبر: 130    تاریخ: يكشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۵۰:۱۹    بازدید: 18

رئیس‌جمهوری:
اگر دیواری هم بین ملت‌ها وجود دارد، باید برداشت

ایرنا: رئیس‌جمهوری، روز گذشته در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، ایران را کشور صلح و دوستی معرفی کرد و گفت: «امروز زمانی نیست که بین ملت‌ها دیوارکشی کرد، ‌یادشان رفته است که سالیان پیش دیوار برلین فرو ریخت؟ اگر بین ملت‌ها دیوار هم باشد، باید برداشت».
حجت‌الاسلام حسن روحانی افزود: «دنیای امروز دنیایی نیست که بتوان بین ملت‌ها و مردمان سرزمین‌های مختلف فاصله ایجاد کرد. امروز روز همسایگی است. هم از لحاظ فرهنگی، علمی و تمدنی،‌ همسایه یکدیگر شده‌ایم و هستیم و هم جهان ارتباطات و فناوری ارتباطات فاصله‌ها را کمتر کرده است و کسی امروز نمی‌تواند با جهانی‌شدن مبارزه کند».
او گفت: «امروز روزی است که از لحاظ تجارت، دنیا به هم نزدیک‌تر شده و قطع‌کردن پیمان‌های تجاری دنیا نه خدمتی به اقتصاد و به توسعه است و نه خدمتی به تجارت جهانی خواهد بود. امروز روز آشتی، نزدیکی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز است و روز ایجاد فاصله بین ملت‌ها نیست و اگر می‌خواهیم به صلح، ثبات و امنیت بیشتر دست پیدا کنیم، باید تعامل بین ملت‌ها را بیشتر کنیم».
ما آثار افراطی‌گری و تروریسم را احساس کرده‌ایم
رئیس‌جمهوری عنوان کرد: «ما ملتی هستیم که در این منطقه آثار افراطی‌گری و تجاوز و تروریسم را با همه وجود احساس کرده‌ایم و در اطراف ما آتش‌های افراطی‌گری و تروریسم هنوز شعله می‌کشد. خاورمیانه مهد تمدن و گردشگری بود و آثار تمدنی و تاریخی در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، آسیای مرکزی و قفقاز دیدنی بود و هست. تروریسم فقط جان انسان‌ها را نگرفت و تنها رشد و حرکت توسعه‌ای را کند و کندتر نکرد و فقط به اموال و اقتصاد کشورها لطمه نزد؛ بلکه به آثار تمدنی جهانی و تاریخی نیز لطمه زد. همان‌طور که اگر جان انسان گرفته شود، قابل‌جبران نیست؛ نابودکردن آثار تمدنی گذشتگان هم قابل‌جبران نخواهد بود».
او افزود: «ایران کشوری است که برای ثبات منطقه با همه توان و برای دفاع از مردم بی‌گناه از این توان و قدرت، استفاده کرده و می‌کند. اگر کمک ایران به مردم و ارتش عراق و سوریه نبود، امروز در دمشق و بغداد تروریست‌ها حاکم بودند و به جای گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه، ما شاهد دولت‌های تروریستی در بغداد و دمشق بودیم». روحانی عنوان کرد: «این مردم شجاع عراق و سوریه و همچنین حمایت مردم ایران از آن ملت‌ها بود که امروز خوشبختانه تروریسم در منطقه در حال افول است. ایران کشوری است که همواره به امنیت و ثبات منطقه در جهان کمک کرده است و در هر کجای دنیا، هر ملت آزاده برای مبارزه با تروریسم کمک بخواهد، با همه توان به آن ملت مظلوم کمک خواهیم کرد». رئيس‌جمهوری گفت: «تروریسم خطر بزرگی برای جهانیان، منطقه و همه انسان‌هاست و ما امروز نیاز به نزدیکی، تعامل و وحدت بیشتر داریم. توریسم و گردشگری پلی میان ملت‌هاست و شما راهنمایان، پل‌های میان ملت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهان هستید».
او ادامه داد: «راهنمایان و گردشگران هستند که ابعاد و صورت‌های پشت ‌پرده تمدن‌ها را برای گردشگران توضیح می‌دهند. اگر آنان نباشند، حتما بهره معنوی و علمی گردشگران از آثار تمدنی اندک خواهد بود. شما واسطه‌ای بین قرن‌ها و هزاران سال پیش با نسل امروز هستید. شما هستید که با بیانتان تاریخ هزاران سال پیش را به تاریخ امروز متصل می‌کنید و اذهان نسل جوان را با تمدن کهن اجداد ما آشتی می‌دهید».
قربانی سلاح کشتارجمعی هستیم
رئيس‌جمهوری گفت: «یکی از اهداف بلند ما به عنوان ملت با فرهنگ و تمدن هفت‌هزارساله در این منطقه و در جهان، پیوند ملت‌ها با یکدیگر است. ما با سلاح کشتارجمعی مخالفیم و با اینکه قربانی سلاح کشتارجمعی هستیم و متجاوزان صدامی علیه ما از سلاح شیمیایی استفاده کردند، هرگز دنبال سلاح کشتارجمعی نرفتیم و نخواهیم رفت و آن را مخالف اخلاق و معیارهای دینی می‌دانیم».
او افزود: «در سال‌های گذشته به موفقیت بزرگی در زمینه تعامل با جهان دست یافتیم که مذاکره با قدرت‌های بزرگ جهان در زمینه مسائل هسته‌ای به معنای آن بود که مذاکره، مفاهمه و گفت‌وگو، کوتاه‌ترین، مهم‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای ازبین‌بردن اختلافات میان دولت‌هاست».
حسن روحانی گفت: «ما پای میز مذاکره با شش قدرت بزرگ به توافق دست یافتیم که آن نه‌تنها برای کشور ما بلکه برای همه جهانیان رهاورد دوستی، آشتی، امنیت، ثبات و تعامل بیشتر با یکدیگر بود. در سایه توافق هسته‌ای و برجام راه را برای میزبانی بیشتر از جهانگردان آماده‌تر کردیم. با برجام سفره‌مان را برای میهمانان و گردشگران خارجی باز کردیم و خوشبختانه در چند سال گذشته، توریست‌های خارجی با حسن نظر به ایران بیش از گذشته زمینه را برای گردشگری مهیا دیدند».
رئيس‌جمهوری با بیان آماری از حضور گردشگران خارجی در جمهوری اسلامی ایران، افزود: «حضور گردشگران خارجی در شش‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است که نشانگر آن است که با برجام دروازه ایران به روی میهمانان خارجی بازتر از گذشته است».
در ایران در کنار مسجد، کلیسا و کنیسه وجود دارد
او عنوان کرد: «ایران کشوری است که هرگز سابقه استعمارگری نداشته و هرگز سابقه استعمارشدن نیز نداشته است. در دهه‌ها و قرن‌های گذشته، هیچ‌گاه مردم کشور ما به کشوری دیگر و به همسایگان تجاوز نکرده‌اند، مردم ما هیچ‌گاه با مسئله‌ای به نام نژادپرستی خوی نداشته‌اند». روحانی با اشاره به اینکه در کشور ما در کنار مسجد، کلیسا و کنیسه وجود دارد،‌ عنوان کرد: «در کشور ما ادیان، اقوام و فرهنگ‌های مختلف هم‌زیستی مسالمت‌آمیز داشته‌اند. در پارلمان ما، در کنار نمایندگان مسلمان، نمایندگان ادیان دیگر نیز حضور دارند؛ یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان دارای همان آزادی‌ای هستند که مسلمانان دارای آن هستند. مذاهب اسلامی نیز در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و ایران همواره کشوری بوده که به دانش جهانی خدمت کرده است».
رئيس دولت تدبیر و امید گفت: «ایران همواره به‌عنوان کشوری بوده که به دانش جهانی خدمت کرده است. در طول قرون گذشته در علم و دانش پیشگامی‌هایی داشته و هنوز کتب اندیشمندان و دانشمندانی چون بوعلی سینا، زکریای رازی، فارابی و خواجه نصیرطوسی به‌عنوان کتاب‌های علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی جهان مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. ایران کشوری است که از لحاظ هنری و فرهنگی یکی از کشورهای بسیار باسابقه است؛ نه‌تنها به شعرای فارسی‌زبان خود افتخار می‌کنیم، بلکه کشورهای همسایه ما هم به شعرا و دانشمندانی افتخار می‌کنند که به زبان پارسی شعر سروده‌اند».
تلاش کنیم با توریسم به اقتصاد کمک کنیم
روحانی افزود: «همه تلاش ما این است که صنعت گردشگری را در ایران به سمت توسعه حرکت دهیم و هدف ما برای اصلاح و نوسازی ناوگان هوایی، خطوط ریلی و ساختن اتوبان‌ها و جاده‌ها این است که مسیر جذب جهانگردان را بیشتر کنیم. همه باید تلاش کنیم نه‌تنها به فکر آن باشیم که از طریق توریسم به اقتصاد کمک کنیم که البته جهانگردی کمک بزرگی به اقتصاد و اشتغال است، در کنار آن به امنیت منطقه و جهان نیز کمک خواهد کرد. همه باید تلاش کنیم دو سرمایه اصلی در جهانگردی را به‌خوبی حفظ کنیم؛ یکی محیط زیست کشورهاست که اگر محیط زیست کشورها آسیب ببیند، یکی از سرمایه‌های بزرگ جهانگردی لطمه دیده است و دوم میراث فرهنگی گذشته است».


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت