رزمایش مشترک دریایی ایران و چین در تنگه هرمز برگزار شد

کد خبر: 16272    تاریخ: دوشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۰۹:۱۳    بازدید: 2تمرین دریایی مشترک بین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی جمهوری خلق چین از صبح یکشنبه در محدوده شرق تنگه هرمز تا دریای عمان آغاز و عصر یکشنبه به اتمام رسید.
دریادار حسین آزاد فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در این خصوص گفت: پس از جدا شدن ناوشکن جمهوری اسلامی ایران الوند و یک بالگرد ضدزیردریایی از نیروی دریایی راهبردی ارتش از اسکله منطقه یکم نداجا و همچنین ملحق شدن ناوشکن جمهوری اسلامی ایران البرز از ناوگروه چهل و هفتم این نیرو، ناو لجستیکی و ناوشکن‌های نیروی دریایی کشور چین نیز بمنظور برگزاری تمرین مشترک دریایی، بندرعباس را به مقصد شرق تنگه هرمز و دریای عمان ترک کردند.
وی افزود: پس از استقرار در محدوده از پیش تعیین شده یعنی شرق تنگه هرمز تا دریای عمان، تمرین مشترک شروع شد و لحظاتی پیش پایان یافت. دریادار آزاد خاطر نشان کرد: قریب به 700 نفر از کارکنان ناوگروه نیروی دریایی کشور چین و قریب به 700 نفر از کارکنان ولایتمدار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب پست فرماندهی و کنترل، هدایت عملیات، عملیات پرواز بالگرد و حضور دو ناوشکن ما در صحنه دریا این تمرین مشترک را انجام دادند.
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: تمرین دریایی مشترک شامل عملیات نقل‌و‌انتقال بین یگانهای شناور، ناوشکن‌های ما و ناوشکن‌های نیروی دریایی چین و ناو پشتیبانی و همچنین نشست و برخاست بالگرد نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بر روی ناو پشتیبانی کشور چینی و تبادل عمودی بین بالگرد نیروی دریایی چین و ناوشکن‌های ما برگزار شد.
وی ادامه داد: دراین سلسله تمرینات، تبادل اطلاعات بین اتاقهای عملیات و تمرین مشترک افسر نگهبان و صورتبندی‌های مختلف در دریا اجرا و هدایت همه تمرین‌ها از محل کنترل و فرماندهی منطقه یکم امامت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد.
به گزارش فارس، فرمانده منطقه یکم امامت نداجا با بیان اینکه این تمرین مشترک بمنظور تبادل تجربیات بین کارکنان دو نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی کشور جمهوری خلق چین اجرا شد، گفت: انجام تمرین مشترک نظامی با یک کشور بیانگر این است که سطح روابط سقفی ندارد و وقتی تمرین مشترک نظامی با یک کشور انجام می‌شود تعاملات نیروهای دریایی را تحکیم بخشیده و حتی در کمک به دیپلماسی سیاسی کشورها موثر خواهد بود.
آزاد در پایان گفت: این تمرین مشترک بستری برای تمرینات مرکب با سایر کشورها به صورت چند گانه است و از سویی پیام صلح و دوستی را در بر دارد.