وضعیت مبهم قرارداد یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه در ایران

کد خبر: 16273    تاریخ: دوشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۰۹:۱۴    بازدید: 4حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که قرارداد یونیت ترکیه به کجا رسید و چه زمانی اجرایی می‌شود؟ اظهار داشت: قرارداد یونیت ترکیه در مسیر بررسی‌های نهایی است که به محض اینکه این بررسی‌ها به اتمام برسد این قرارداد به مرحله اجرا درمی‌آید؛ معلوم نیست این قرارداد چه زمانی اجرایی شود.
به گزارش فارس، وزیر نیرو پیش از این از اعمال پیشنهادات و نظرات نهادهای نظارتی در قرارداد یونیت ترکیه خبر داده بود.
قرارداد شرکت تولید برق حرارتی با شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه برای احداث نیروگاه در کشور یکی از بحث برانگیزترین قراردادهای خارجی دولت یازدهم است که تاکنون تغییر و تحولات زیادی داشته و هنوز نهایی نشده است.
ظرفیت این پروژه در ابتدا 5000 مگاوات و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای آن 3 میلیارد دلار اعلام شد، اما با افزایش انتقادات به این قرارداد، سازمان بازرسی کل کشور دولت را به کاهش ظرفیت پروژه به یک نیروگاه (نزدیک به 1000 مگاوات) ملزم کرد.
با این وجود اظهارات اخیر مسئولان شرکت تولید نیروی برق حرارتی نشان می‌دهد این سازمان از موضع خود عقب‌نشینی و با دو برابر شدن ظرفیت اعلامی‌(احداث دو نیروگاه با ظرفیت 2000 مگاوات) موافقت کرده است و احتمال افزایش این ظرفیت نیز وجود دارد.