درج قیمت بر روی کالاها ضروری است

کد خبر: 16280    تاریخ: دوشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۴۸:۳۲    بازدید: 1اکبر تقوی شوازی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد درج قیمت بر روی کالا اظهار کرد: تمامی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مکلف به نصب برچسب قیمت بر روی کالا و تابلو نرخ دستمزد خدمات در محل کسب خود هستند، در غیر این صورت با متخلفان برخورد خواهد شد.
مدیر‌کل نظارت بر شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت با اشاره به مواد قانونی مرتبط با موضوع افزود: براساس ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مصوب 1388 مجلس شورای اسلامی تمامی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات اعم از تولیدکنندگان، واردکنندگان، توزیع‌کنندگان، فروشندگان کالا و ارائه‌دهندگان خدمات اعم از فنی و حرفه‌ای مکلفند، با درج قیمت یا الصاق برچسب روی کالا و یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را به طور روشن و مکتوب به گونه‌ای که برای همگان قابل رویت باشد، اعلام کنند.
تقوی شوازی با اشاره به دیگر ماده قانونی در زمینه الزام نصب برچسب قیمت اظهار داشت: طبق ماده 15 قانون نظام صنفی افراد صنفی عرضه‌کننده کالا و خدمات مکلفند، با الصاق برچسب روی کالا‌، یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه‌، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمات را به طور روشن و مکتوب و به صورتی که برای همگان قابل رویت باشد، اعلام کنند.
مدیر‌کل نظارت بر شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت با استناد به ماده 16 قانون نظام صنفی بیان داشت: صاحبان اماکن عمومی به تشخیص مجمع امور صنفی و تصویب کمیسیون نظارت ملزمند، فهرست قیمت غذا و مواد غذایی را که برای مصرف مشتریان ارایه می‌شود در برگه‌های مخصوص تهیه و در دسترس مشتریان قرار دهند و بر مبنای آن به مشتری صورتحساب ارایه نمایند. همچنین نرخ اغذیه و مواد غذایی خود را در تابلو مخصوص در محل کسب به صورتی که در معرض دید همگان باشند نصب کنند.
تقوی شوازی درباره ماده 65 قانون نظام صنفی اظهار داشت: عبارت تخلف عدم درج قیمت عبارت است از نصب نکردن برچسب قیمت کالا، استفاده نکردن از تابلو نرخ دستمزد خدمت در محل کسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی که برای مراجعه‌کنندگان قابل رویت نباشد. مطابق با مواد قانونی مورد اشاره‌، حذف قیمت بر روی کالاها از سوی واحدهای تولیدی منع قانونی دارد.
وی بیان داشت: در حال حاضر در برخی از کالاهای وارداتی و کالاهایی مانند کیف‌، کفش، پوشاک که الزامات قانونی فوق‌الذکر رعایت نمی‌شود و صرفا الصاق برچسب قیمت از سوی واحدهای عرضه‌کننده صورت می‌گیرد شاهد چندگانگی قیمت در سطح عرضه و بعضا سوءاستفاده برخی عرضه‌کنندگان و دلالان شده است .
تقوی شوازی بیان داشت: هموطنان می‌توانند از طریق  شماره تلفن 124 شکایات خود را اعلام کنند.