خرید تضمینی گندم به ۴ میلیون تن رسید

کد خبر: 16283    تاریخ: دوشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۴۸:۳۳    بازدید: 4به گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران، یزدان سیف اظهار کرد: از نیمه فروردین ماه سالجاری که خرید تضمینی گندم در مناطق جنوبی استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان شروع شد بیش از چهار میلیون تن گندم تولید داخلی از کشاورزان خریداری کرده‌ایم. هم اکنون در ۲۵ استان کشور عملیات خرید جریان دارد و خرید تضمینی گندم در استان خوزستان روزهای پایانی خود را سپری می‌کند.
سیف، بیشترین مقدار گندم خریداری شده را مربوط به استان خوزستان با یک میلیون ۳۴۲ هزار تن دانست و ادامه داد: پس از خوزستان، استان‌های گلستان با ۹۵۰ هزارتن، فارس با ۵۰۵ هزارتن و کرمان با ۲۰۰ هزار تن در رتبه‌های دوم تا چهارم خرید کشور قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه عملیات خرید در بسیاری از استان‌ها با تأخیر آغاز شده است گفت: حدود ۵۰ درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است و تمام سعی دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور و شرکت بازرگانی دولتی ایران بر این است که با تامین اعتبارات مورد نیاز، حاصل دسترنج کشاورزان عزیز به موقع و در زمان معقول و مناسب پرداخت شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، همچنین از رشد حدود دو برابری تولید دانه روغنی کلزا و خرید حدود۱۲۰هزار تن از این محصول در سالجاری تاکنون خبر داد و افزود: خرید تضمینی مناسب و مورد قبول کلزای تولیدی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال گذشته همراه با بکاربستن سیاستها و برنامه ریزی‌های مبتنی بر افزایش تولید موجب شد تا امسال شاهد افزایش ۱۰۰درصدی تولید این محصول استراتژیک در کشور باشیم.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با اشاره به خرید ۶۷ هزارتن کلزا در پایان فصل سال گذشته، اظهار کرد: قیمت تضمینی دو هزار و ۷۸۳ تومانی هرکیلو کلزا  نیز عامل مهمی در زمینه افزایش تولید این محصول درسالجاری می‌باشد.
سیف، استان گلستان را با خرید ۴۹ هزارتن به عنوان استان پیشرو در خرید کلزا اعلام و اظهار کرد: استانهای خوزستان، مازندران، فارس و اردبیل، به ترتیب با خرید مقادیر18 هزار و ۹۴۵ تن، ۱۸هزار و ۷۸0 تن، 9 هزار و ۶۲۵ تن و شش هزار تن، چهار استان دیگری هستند که تاکنون بیشترین خرید کلزا را انجام داده‌اند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین پرداخت مطالبات کلزا کاران را تقریبا به موقع برشمرد و اعلام کرد: ارزش کل کلزای خریداری شده حدود ۳۰۰میلیارد تومان است که تاکنون مبلغ ۲۳۷میلیارد تومان معادل ۷۵ درصد بهای کلزای خریداری شده به فروشندگان پرداخت شده است.