درجلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی عنوان شد: مشکلات انبوه سازان از طریق شورای گفتگو قابل حل است

کد خبر: 19101    تاریخ: شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۲۳:۲۵:۴۳    بازدید: 3

درجلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی عنوان شد: مشکلات انبوه سازان از طریق شورای گفتگو قابل حل است

جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با حضور نمایندگان اراک در مجلس شورای اسلامی، استاندار مرکزی و معاونین و اعضای شورای گفتگو تشکیل شد.

در این نشست مشکلات انبوه سازان و مسایل مربوط به صادرات استان مرکزی بررسی و به نقش شرکت های واسطه مدیریت صادرات پرداخته شد.

 

***  تراز صادرات و واردات استان مرکزی با ۱۹۶ میلیون دلار دارای تراز مثبت است.

محمود زمانی‌قمی رئیس شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با اشاره به لزوم تشکیل این جلسه اظهار داشت: ما این جلسه را تشکیل ندادیم که اختیارات خود را به بخش خصوصی نشان دهیم، بلکه می‌خواهیم بپذیریم که بخش خصوصی می‌تواند کشور را نجات دهد و تمرین کنیم فرهنگ بخش خصوصی را بپذیریم.

وی افزود: در ارتباط با مسئله صادرات لازم به ذکر است که در چهار ماهه نخست در کشور 14.5 میلیارد دلار واردات و 12.8 صادرات بوده، به عبارتی دیگر تراز صادرات کشور در این مدت منفی است و آن هم به سبب این بود که رژیم تعیین شده اوپیک در بسیاری از کشور‌های تولید‌کننده نفت رعایت نمی‌شود.

استاندار مرکزی با اشاره به رژیم اوپیک گفت: عراق حدود 30 درصد، کویت و عمارات حدود 60 درصد از این رژیم پیروی می‌کنند که به طور قطع زمانی که عرضه در بازار افزایش پیدا می‌کند قمیت دچار کاهش می‌شود که به دنبال این موضوع قیمت مشتقات نفت هم کاهش می‌یابد.

زمانی‌قمی عنوان کرد: مشکلاتی دیگری هم در انتقال فروش مواد نفتی و ارز به چین داریم که امیدواریم با بررسی مسئولان شاهد بر‌طرف شدن این مشکلات باشیم.

وی بیان کرد: صادرات چهار ماهه نخست امسال استان مرکزی 311 میلیون دلار و واردات 115 میلیون دلار است که با این آمار لازم به ذکر است تراز صادرات و واردات ما با 196 میلیون دلار دارای تراز مثبت هستیم.

استاندار مرکزی با اشاره به موفقیت‌های موجود در استان مرکزی گفت: موفقیت‌های به دست‌آمده استان مرکزی در زمینه‌های مختلف نشان‌دهنده این است که استان خلاف قاعده کلی کشور حرکت مثبت خود را حفظ کرده است.

زمانی‌قمی خاطر نشان کرد: براساس آمار‌‌های به دست‌‌آمده از گمرک استان مرکزی، صادرات شهرستان اراک نسبت به چهار ماهه مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش پیدا کرده همچنین ساوه هم در شرایط مطلوبی به‌سر می‌برد که به طور کلی استان مرکزی در این چهار ماه نسبت به چهار ماهه متشابه سال قبل 63 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: با وجود این موفقیت‌ها اما به این حد راضی نیستیم و تلاش داریم هرچه بیشتر از پیش در این راستا قدم برداریم، همچنین جدا از این آمار‌ها لازم به ذکر است صادرات شهرستان اراک 20 درصد افزایش یافته به همین سبب سند توسعه صادرات را خیلی جدی بررسی و مطالعه کنید و در راستای آن به تلاش و فعالیت خود ادامه دهید.

استاندار مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده در استان مرکزی گفت: سه گذشته قرارداد 800 میلیون دلاری فرانسه با ایران امضا شد و این کارخانه در شهر ساوه احداث می‌شود همچنین یک شرکت وابسته به سایپا خریداری می‌شود و با یک بخش خصوصی به‌نام نگین 20 درصد مشارکت داریم و در رابطه با اقدامات انجام شده در زمینه سرما‌یه‌گذاری لازم به بیان است که تا این زمان 550 میلیون دلار به تصویب وزارت اقتصاد رسیده است.

زمانی‌قمی عنوان کرد: در ادامه اقدامات خود می‌توان به احداث نیرو‌گاه سیکل ترکیبی 1200 مگابایتی استان مرکزی اشاره کرد که این نوید داده می‌شود این طرح درحال پیگیری و بررسی است.

وی بیان کرد: در جلسه روز گذشته که با حضور مدیر بانک صنعت‌و معدن کشور برگزار شد مقرر شد سقف وام و تسهیلات برای واحد‌ها تقریباً دو برابر سال قبل افزایش پیدا کند و طرح‌های مصوب سفر بررسی شد و حوزه‌های مختلف را موظف کردم که 100 پروژه و طرح در زمینه تولید ارائه دهند.

استاندار مرکزی با اشاره به 100 طرح پیشنهاد شده گفت: به‌وسیله این طرح‌‌ها بالای 12 هزار نفر اشتغال پیدا کردند و این نوید را می‌دهم که اگر این طرح‌ها تا دو سال آینده به ثمر برسد بیش از 2500 نفر به‌شکل مستقیم اشتغال میابند.

زمانی‌قمی اضافه کرد: در این راستا از دوستانی که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند تقاضا داریم در این راه با ما هم‌قدم شوند ما قبول داریم که مشکلات در بخش تولید با توجه به اینکه استان مرکزی یک منطقه صنعتی است زیاد است اما ما همواره تلاش داریم که این مشکلات را بر‌طرف کنیم. در این نشست استاندار مرکزی به بیان دیدگاهها و مسایل مطرح شده پرداختند و مصوب شد در جلسه با حضور تامین اجتماعی و شهردار اراک وامور مالیاتی به مشکلات انبوه سازان به طور دقیق پرداخته و رفع شود.

*** مشکلات انبوه سازان از طریق شورای گفتگو قابل حل است

همچنین مهندس محمدرضا جعفری بعنوان رئیس اتاق بازرگانی استان و دبیر شورا نیز در رابطه با مشکلات و موانع انبوه سازان گفت: بحث اخذ جرایم مضاعف از انبوه سازان توسط شهرداری مشکلاتی را برای انبوه سازان ایجاد نموده و منجر به افزایش هزینه آن ها شده است.

وی بیان نمود: مقرر شد کمیته ای متشکل از معاونت عمرانی استانداری، اتاق بازرگانی، شهرداری، انبوه سازی، سازمان تأمین اجتماعی، اداره مالیات و سایر دستگاه های مرتبط ایجاد شود تا این مشکل به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

مهندس محمدرضا جعفری در ادامه گفت: چرا که صنعت ساختمان، صنعتی بسیار گسترده است و این مسئله انبوه سازان باید در راستای حمایت از صنعت ساختمان و انبوه سازی مرتفع شود و انجمن انبوه سازان چند مورد از مشکلات پیرامونی را به دیوان برده و رأی اتخاذ کرده اند.

وی تصریح کرد: مشکلات انبوه سازان قطعاً در استان و با پیگیری شورای گفتگو قابل حل است، ولی اگر شورا با موانعی مواجه شود حتما موضوع از طریق دیوان حل خواهد شد.

محمدرضا جعفری گفت: بحث اخذ جرایم مضاعف از انبوه سازان توسط شهرداری مشکلاتی را برای انبوه سازان ایجاد نموده و منجر به افزایش هزینه آن ها شده است.

وی همچنین بر نقش شرکت های مدیریت صادرات بعنوان یکی از انواع واسطه‌های صادراتی اشاره نمود و گفت: این شرکت ها برای کمک به بنگاه های اقتصادی در جهت ورود به بازارهای جهانی فعالیت می‌کنند و بسته به شرایط و نیاز می‌توانند مدیریت تمام یا بخشی از فعالیت‌های صادراتی بنگاه های اقتصادی مخصوص بنگاه های کوچک و متوسط را برعهده بگیرند.

جعفری افزود: شرکت مدیریت صادرات فروش صادراتی یک شرکت کاملاً مستقل می‌باشد که مانند یک دپارتمان انحصاری برای صادرکننده‌ها عمل می‌کند. یک شرکت مدیریت صادرات معمولاً یک قرارداد رسمی، جهت مدیریت امر صادرات شرکت‌ها با آنها می‌بندد. در بعضی موارد شرکت مدیریت صادرات نمایندگی تمام محصولات خط تولید آنها را می‌پذیرد، ولی ممکن است همیشه بدین شکل نباشد. معمولاً شرکت مدیریت صادرات حق انحصاری فروش در تمامی بازارهای خارجی را دارد ولی باز ممکن است همیشه اینگونه نباشد. تعهد در قبال حفظ رابطه بلند مدت با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ماهیت شرکت مدیریت صادرات را از سایر واحدهای تجاری متمایز می‌نماید. بعنوان بخشی از این تعهد شرکت های مدیریت صادرات در زمینه ارتقای ارزش افزوده می‌کوشند که این خود یعنی زمینه‌های غیر از بازاریابی بین‌المللی را نیز پوشش می‌دهند.

 

*** منابع تامین و پرداخت لازم برای جایزه صادراتی پیش‌بینی شود

در ادامه این نشست نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: منابع تامین و پرداخت لازم برای جایزه صادراتی پیش‌بینی شود.

دکتر علی‌اکبر کریمی با اشاره به بخش خصوصی دولت اظهار داشت: ساز و کار شورای گفت‌و‌گوی دولت با بخش خصوصی سازوکار خوبی بود که در سال‌های اخیر در کشور جاری و سبب شد در جلسه‌هایی که برگزار می‌شود برای برطرف کردن مشکلات چاره اندیشی کنیم.

وی افزود: در زمینه حوزه صادرات مکانیزم جایزه صادراتی، مکانیزمی است که عملا مختل شده و نتوانسته در سال‌های گذشته سبب تشویق و ترغیب رونق صادرات کشور شود.

نماینده مردم اراک، خنداب وکمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: منابع مالی لازم برای تامین و پرداخت جایزه صادراتی از یک منبع مطمئن قابل پیش‌بینی نبود و به اعتبارات دولتی متصل بود این در حالی است که اعتبارات دولتی هم با مشکلاتی مواجه بودند.

کریمی ادامه داد: در این راستا، طرحی در قانون برنامه ششم که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مجلس ارائه و در مجلس بررسی درحال بررسی بود اما در کمیسیون تطبیق تصویب نشد.

وی بیان کرد: براساس این طرح قرار بود درصد معینی از مجموعه واردات کشور مالیات اخذ شود و این مالیات به طور اختصاصی در منابع مالیاتی جوایز صادراتی صرف و سبب ایجاد مانع و کاهش واردات در کشور صرف شود، در حال حاضر این طرح در حال تهیه است و اگر تعبیه و تصویب شود قدم بزرگی در این زمینه است.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: محصولات نهایی ساخته شده که در حال رقابت با محصولات تولید داخلی است باید هدف اخذ مالیات باشد و مواد اولیه و کالا‌های واصل که در تولید استفاده می‌شوند باید مستثنی قرار گیرد.

کریمی خاطرنشان کرد: در استان مرکزی در زمینه فرآیند‌های صادرات استان مرکزی، شرکت‌های مدیریت تخصصی صادرات شکل گرفته و می‌توانند با تلاش بیشتر و تقویت شرکت‌ها به صورت ویژه در زمینه کالا‌های خاص و پر تیراژ برای پشتیبانی از صادرات کالا‌های عام در مواصل بازار‌های صادراتی جهان می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

وی اضافه کرد: در زمینه لزوم پشتیبانی بانکی از صادرکنندگان رقم دریافت شده از بانک توسعه صادرات که 17 هزار میلیارد دلار است اگر به دلار تبدیل شود رقمی بسیار ناچیز در حدود کمتر از 5 هزار میلیارد دلار می‌شود و در مقایسه با 40 یا 50 میلیارد دلار صادرات کشور ارزشی ندارد، در نتیجه مقدار 7 یا 8 درصد از صادرات تحت حمایت مالی است که رقم بسیار کمی است و مبلغ در نظر گرفته شده برای استان مرکزی که 300 میلیارد تومان است بسیار ناچیز بوده و نیاز است این حوزه تقویت شود.

 

*** مشکل فرهنگی در حوزه صادرات و اقتصاد حاکم است

در ادامه این جلسه نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه صادرات و اقتصاد دارای مشکل فرهنگی هستیم که تفکر فرد‌گرایی بر تفکر جمع‌گرایی غالب شده است.

سیدمهدی مقدسی در شورای گفت‌و‌گوی دولت وبخش خصوصی استان مرکزی با اشاره به صادرات اظهار داشت: در حوزه صادرات و اقتصاد دارای مشکل فرهنگی هستیم که تفکر فرد‌گرایی بر تفکر جمع‌گرایی غالب شده ودر این راستا باید یک کار فرهنگی با ارزشی انجام شود.

وی افزود: در هر کجای دین نگاه کنیم متوجه می‌شویم تفکر جمع‌گرایی بر تفکر فرد‌گرایی غالب است اما متاسفانه در حوزه اقتصاد نتوانستیم اجماعی به منظور انجام این امر به‌وجود بیاوریم، رمز موفقیت در تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات این است که فعالان اقتصادی بپذیرند شرایط بازار‌های هدف نسبت سال‌های گذشته متفاوت است.

نماینده مردم اراک، خنداب وکمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط متغیر بازار‌های هدف گفت: با توجه به اینکه روز به روز قوانین و ضوابط مربوط به صادرات و واردات تغییر می‌کند نگاه سنتی دردی دوا نمی‌کند.

مقدسی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود نبود اطمینان بین فعالان اقتصادی است که در این راستا لازم است اطمینان لازم را بین این افراد به وجود بیاوریم.

وی بیان کرد: تا این زمان 6 شرکت تشکیل شده که تشکیل این شرکت‌ها باید کمی شود و خروجی آنها به دقت رصد شود یعنی هم باید به شکل کمی و هم کیفی بررسی شود.

نماینده مردم اراک، خنداب وکمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و قانون رفع موانع تولید گفت: قوانین موجود مطلوب است اما نکته قابل توجه این است که به منظور بهبود‌بخشی فعالیت‌های خود مشکلات خود را در زمینه‌های مختلف به‌ما اعلام کنید.

مقدسی عنوان کرد: خبر خوشحال‌کننده این است که وزرای معرفی شده در حوزه‌های صنعتی و اقتصادی دارای دیدگاه صادراتی و نوع نگاه آنها به مسئله اقتصاد نگاهی باز و روشن است و ما این نوید را می‌دهیم که در آینده شاهد موفقیت‌های خوب و امیدبخشی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های کمک‌کننده باید نقش خود را در زمینه‌های مختلف پر‌رنگ کنند و همان‌طور که بانک توسعه صادرات فعالیت خوبی دارد صندوق ضمانت صادرات هم جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آمار‌های به‌دست آمده را با خود مقایسه نکنیم بلکه باید ببینیم کشور‌های مشابه ما تا چه اندازه در صادرات موفق بودند و به‌دنبال آن به منظور بر‌طرف کردن مشکلات، برنامه‎ریزی کنیم.

مقدسی عنوان کرد: در جلسات شورای گفت‌و‌گو باید درد‌های خود را به شکل کمی بیان کرد و در راستای بر‌طرف کردن مشکلات طرح‌های مختلف پیشنهاد بدهید بیان درد مشکلی را بر‌طرف نمی‌کند و خود بخش‌های خصوصی هم باید در راه بر‌طرف کردن مشکلات خود ابتکار عمل داشته باشند و فکر نکنید همه چیز باید از طرف دولتی‌ها دیکته شود.

در این نشست دبیر انجمن انبوه سازان با بیان مشکلات انبوه سازی و نحوه حل این مشکلات درخواست رسیدگی از استاندار را داشت.

بیش از 2 هزار و 800 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند.

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت