کدام وزیر منتخب حسابداران رسمی خواهد بود

کد خبر: 19455    تاریخ: چهارشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ساعت ۰۶:۱۰:۵۷    بازدید: 4

کدام وزیر منتخب حسابداران رسمی خواهد بود

غلامحسین دوانی*:‌جامعه حسابداران رسمی ایران که مولود ماده واحده مصوبه 1372 است در سال 1380 تأسیس شد و درحال‌حاضر بیش از 15‌هزار نفر در مؤسسات حسابرسی کشور مشغول کار هستند. برخی مؤسسات حسابرسی کشور با سرمایه یک میلیارد ریالی نزدیک به 300 نفر را به خدمت گرفته‌اند که عموما دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا هستند. این مؤسسات قادر به استفاده از امکانات دولتی و بانکی نیستند و نخواهند بود، در‌حالی‌که برخی از آقازاده‌ها برای راه‌اندازی یک دفتر اداری و یک شرکت کاغذی از میلیاردها تومان تسهیلات بانکی استفاده کرده‌اند، مؤسسات حسابرسی بدون چشمداشت به منابع مالی کشور، علاوه بر ارائه خدمات اطمینان‌بخش و شفاف‌سازی، در تأمین معیشت زندگی بیش از صدها خانوار مشارکت دارند. وزرای امور اقتصادی و دارايی تاکنون نیز جامعه حسابداران رسمی را مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها به‌صورت حیاط‌خلوت بازنشستگان دولتی و وزارتخانه‌ها نگاه کرده و از صدقه‌سر حسابداران رسمی به کسانی حقوق و مزایای بالای 10 میلیون تومان می‌دهند که حداکثر حقوق بازنشستگی آنان شش میلیون ریال بوده است!
درحالی‌که چندین سال است با مطالبه غیرمالی و بدون هزینه جامعه حرفه‌ای حسابداری کشور مبنی بر «نام‌گذاری یک روز خاص به‌عنوان روز حسابدار» (مشابه همه دنیا) مخالفت شده، اما هر روزه نهادهای مسئول، روز و مکانی را به مناسبتی نام‌گذاری می‌کنند. به‌علاوه همه‌ساله بیش از 450‌هزار دانشجو در رشته‌های حسابداری در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند و بیش از 1.5 میلیون نفر به شکل‌های مختلف در واحدهای حسابداری وزارتخانه‌ها، مؤسسات و بنگاه‌های خصوصی اشتغال دارند و صف منتظران کار حسابداری هر روز طولانی‌تر می‌شود. هیچ وزیر اقتصادی در اندیشه تحول در جامعه حسابداران رسمی برنیامده که هیچ نسبت به محدودسازی ظرفیت این جامعه و تبدیل آن به حیاط‌خلوت وزارتخانه، همه کوشش خود را کرده ‌است، در‌حالی‌که حسابداران رسمی نگران تداوم فعالیت خود و مؤسسات حسابرسی تأمین‌کننده معیشت زندگی حسابداران هستند. هر روز وزرای محترم با مصوبه‌هایی در توسعه حسابرسی بخش دولتی و عمومی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند؟!
ما را چه می‌شود؟  
جامعه حسابداری ایران وزارت امور اقتصادی و دارايی را متولی این حرفه می‌داند؛ بنابراین بیشترین انتظارات را از این وزارتخانه و شخص وزیر داشته و دارد. نمی‌توان هنگام انتخابات با شعار مردم‌‌سالاری به آرای مردم و جامعه حسابداری کشور (به‌عنوان بخشی از مردم) دست یافت و بعد از انتخابات به خواسته برحق این بخش از جامعه که همانا توسعه و اعتلای حرفه حسابرسی، پاسخ‌گویی و شفاف‌سازی است، پشت کرد؟! چرا دولت به خود حق داده به هر نهاد دولتی و عمومی‌ای مجوز مؤسسه حسابرسی فراقانونی بدهد. این مؤسسات از یک طرف خود را عضو جامعه حسابداران رسمی نمی‌دانند، اما همه کوشش و تقلای خود را برای کنترل جامعه حسابداران و انتخاب اعضای شورای عالی همسو با خود به کار می‌برند. چرا بزرگ‌ترین نهاد حسابرسی دولتی به ضرب و زور قانون از یک طرف خود را بخش موازی جامعه حسابداران رسمی ‌دانسته، اما به هیچ رکن مردمی‌ای پاسخ‌گو نیست؟! بنابراین اولین برنامه وزیر منتخب امور اقتصادی در حوزه حرفه حسابداری جلوگیری از دخالت حسابرسان دولتی در انتخابات جامعه حسابداران رسمی به‌عنوان امین ناظر ملت در امور مالی است.حرفه حسابداری در بحبوحه فعلی وزیری را شایسته منصب وزارت امور اقتصادی و دارايی می‌داند که علاوه بر شایستگی‌هايی نظیر توانايی علمی، مدیریت و پاک‌دستی بتواند به خواسته برحق این حرفه که همانا استقلال در عمل است، جامه عمل بپوشاند. این امر جز از طریق اصلاح اساسنامه جامعه و اصلاح ارکان دولت منصوب آن میسر نخواهد بود. وزیر شایسته از دیدگاه حسابداران رسمی باید بتواند با ارائه قانون جامع حرفه حسابداری و حسابرسی برای حمایت از استقلال حرفه، شفاف‌سازی و... موفق عمل کند. در این راستا توصیه ما به نمایندگان مجلس آن است که به وزیری برای امور اقتصادی و دارایی رأی بدهند که در برنامه پیشنهادی‌اش حداقل موارد زیر در نظر گرفته شده باشد:
تدوين نظام جامع حسابداری و حسابرسی و ارائه قانون جامع حسابداری و حسابرسی به مجلس در راستای تفکیک وظایف استانداردگذاری و عملیات اجرائی حسابرسی دولتی سازمان حسابرسی
توسعه فرایند اجرائی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری به‌منظور هم‌سانی با بازارهای جهانی
برقراری نظام حسابداری تعهدی در سازمان‌های دولتی واجد شرایط
استقرار پایانه حسابرسی عملیاتی در مؤسسات و سازمان‌های دولتی
بازنگری اساسنامه جامعه حسابداران رسمی ایران در جهت توسعه حرفه حسابرسی کشور
ارائه گزارش حسابرسی عملکرد سازمان مالیاتی کشور به ملت
اجرائی‌کردن ماده «272» قانون مالیات‌های مستقیم و ماده «27» قانون ارزش افزوده در استفاده از خدمات اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران
*حسابدار رسمی


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت