در ستایش «نابغه ژنی» سینمای ایران

کد خبر: 21102    تاریخ: سه شنبه، ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۱۹:۳۷    بازدید: 0

نمایندگان کشورهای خارجی از کیارستمی گفتند
در ستایش «نابغه ژنی» سینمای ایران

گروه هنر: اکران فیلم مستند «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی»، به کارگردانی سیف‌الله صمدیان در گروه «هنر و تجربه» فرصتی فراهم کرد تا در آستانه «روز ملی سینما» با حضور رایزن‌ها و سفرای خارجی مقیم تهران در مراسمی یاد و خاطره عباس کیارستمی را گرامی دارند. 
با این هدف، یکشنبه، 19 شهریور، مراسمی هم‌زمان با افتتاحیه فیلم مستند «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» به همت بخش بین‌الملل گروه سینمایی «هنر و تجربه» در موزه سینما برگزار شد. 
سیف‌الله صمدیان در ابتدای سخنانش با اشاره به «مرتضی کاخی» که بیش از 50 سال با عباس کیارستمی دوست بوده و در این برنامه حضور داشت، گفت: «شاید من جزء چهار نفری باشم که می‌توانم ادعا کنم نیمی از عمر خود را با پدیده شگفتی مانند عباس کیارستمی همراه و همسفر بودم و امروز خوشحالم که در آستانه روز ملی سینما دور هم جمع شدیم و البته ناراحتی خودم را از فقدان این هنرمند عزیز پنهان نمی‌کنم». 
سپس او درباره فیلم خود عنوان کرد: «وقتی موضوع فیلمی عباس کیارستمی باشد، انرژی کیارستمی به کمک می‌آید و معجزه‌هایی مثل آماده‌شدن فیلم برای جشنواره رقم می‌خورد. این فیلم برای ونیز آماده شد و ما آن را به کمک دوستان حاضر هم‌زمان به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ترجمه کردیم و تا امروز در 102 جشنواره فیلم خارجی به نمایش درآمده است». این عکاس سینما ادامه داد: «البته بنابر دلایلی نمی‌خواستم این فیلم را بسازم، اما الان بسیار خوشحال هستم که این فیلم را ساختم. به‌خصوص به این دلیل که فیلم در کشورهای عجیب‌وغریبی به نمایش درآمد که حتی یک‌بار هم اسمشان را روی کاغذ نديده بودم. از نزدیک در آنجا دیدم که آنها با عباس کیارستمی چه برخوردی دارند و واقعا شگفت‌زده شدم. آنجا بود که فهمیدم راز جهانی‌شدن عباس کیارستمی چیست. بااین‌حال با دیدن این فیلم متوجه می‌شوید که کیارستمی چه عشق عجیبی به وطنش داشت. با این تفاوت که ملی‌گرایی یا ملی‌اندیشیدن به معنای ناسیونالیسم که در دنیای امروز رایج شده برای عباس معنی و اهمیتی نداشت». سپس کلیپی از صحبت‌های مدیر فیلم‌برداری فیلم سینمایی «کپی برابر اصل» درباره عباس کیارستمی پخش شد. در ادامه مراسم، مائورو کنچاتوری، سفیر کشور ایتالیا، با اشاره به عباس کیارستمی، جوایز و آثار متعددش بیان کرد: «کیارستمی از سینمای ایتالیا شناخت خوبی داشت. او در بسیاری از مصاحبه‌ها تحسین خود از نئورئالیسم ایتالیایی پساجنگ را بیان کرد. همواره می‌گفتند که کیارستمی شبیه روبرتو روسلینی یا ویتوریا دسیکا است یا برخی از ایرانیان همچنان در میان قهرمانان نئورئالیسم ایتالیا جا دارند؛ به‌عنوان‌مثال خسرو خورشیدی با بسیاری از سینماگران و فیلم‌سازان ایتالیایی بزرگ آن دوران، همکاری داشت که بعد از آن این تجربه فوق‌العاده را به ایران آورد». 
سفیر کشور ایتالیا با بیان اینکه کیارستمی هم‌زمان با تحسین‌شدن در میان همکاران ایتالیایی خود، منبع الهامی هم برای بسیاری از آنها به‌شمار می‌آید، گفت: «به‌عنوان‌مثال نانو مورتی فیلم کوتاه «روز آغازین کلوزآپ» را به کیارستمی تقدیم کرد و در آنجا فیلم کیارستمی را به توجهات در فیلم‌سازی روز تشبیه کرد». وی افزود: «استاد کیارستمی تنها دوستدار سینمای ایتالیا نبود، بلکه چشم‌اندازها و شهرهای ایتالیا را هم دوست داشت. او در سال 2010 توسکانی را برای اولین فیلم خود به نام «کپی برابر اصل» که قرار بود خارج از ایران فیلم‌برداری شود انتخاب کرد و من می‌دانم که ایشان در نظر داشتند تا شراکت‌های سینمایی دیگری را هم با کشور ما رقم بزنند. فکر می‌کنم که ایتالیا یکی از منابع الهام عباس کیارستمی بود و به‌همین‌دلیل از من دعوت کردید تا در اینجا حضور داشته باشم». در ادامه، ویدئویی از صحبت‌های ژیل ژاکوب و ژولیت بینوش با سیف‌الله صمدیان درباره جشنواره کن 2014 پخش شد. سپس ژمل اوکشو، رایزن فرهنگی کشور فرانسه در تهران، با اشاره به ویدئو پخش شده از ژیل ژاکوب و ژولیت بینوش گفت: «شکی نیست که عباس کیارستمی یک نابغه ژنی بود، اما نه‌فقط در حوزه سینما، بلکه در حوزه عکاسی، گرافیک و چیدمان هم یک نابغه بود و این تصاویر نشان‌دهنده آن هستند که شاهد وجود ارتباط عاشقانه‌ای بین سینمای ایران و فرانسه هستیم». ژمل اوکشو با اشاره به برگزاری نمایشگاهی که این روزها در شهر آرل فرانسه برپاست، گفت: «این نمایشگاه مروری بر 38 سال عکاسی ایران دارد و قرار است تا با عکسی از عباس کیارستمی و عکس‌هایی که از سوی او گرفته شده به کار خود پایان دهد و این راه خوبی برای پایان‌دادن این نمایشگاه است و به ما می‌گوید که کیارستمی هنوز هم در میان ما حضور دارد». در ادامه، کلیپی از مراسم فرش قرمز آخرین حضور عباس کیارستمی در جشنواره کن برای فیلم «مثل یک عاشق» پخش شد. سپس تاکاشی کامادا، ریاست مرکز اطلاع‌رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن، برای احترام به فرهنگ ایران و آثار برجسته کیارستمی به زبان فارسی سخن گفت و ادامه داد: «عباس کیارستمی تنها چهره‌ای متعلق به ایران نبود، بلکه او مورد احترام بسیاری از کشورهایی که با سینما آشنا هستند، بود. او فیلم «مثل یک عاشق» را در ژاپن کارگردانی کرد و این تنها حضور کیارستمی در ژاپن نبود. او سال‌های پیش با کارگردان بزرگ ژاپنی به نام آکیرو کوروساوا دیدار کرد و این کارگردان ژاپنی درباره او گفت که کلمات از بیان احساس ما نسبت به فیلم‌های کیارستمی قاصر است». 
ریاست مرکز اطلاع‌رسانی و فرهنگ سفارت ژاپن با اشاره به درگذشت یک کارگردان بزرگ هندی گفت: « در آن زمان بسیار ناراحت بودم، اما زمانی که فیلم‌های کیارستمی را دیدم خدا را به‌خاطر وجود چنین شخصی شکر کردم. بارها کیارستمی در قالب برگزاری کارگاه‌های فیلم‌سازی در ژاپن؛ مانند دانشگاه هنر توکیو و هیئت‌های جشنواره‌ها به کشور ما کمک کرد، همچنین در دانشگاه توکیو همراه با فیلم‌سازان دیگر تجربیات و هنر خود را در اختیار دانشجویان قرار داد. او تنها یک فیلم‌ساز نبود؛ او یک نقاش، شاعر و عکاس چیره‌دست بود».  تاکاشی کامادا در پایان سخنان خود اظهار کرد: «نقش عباس کیارستمی در گسترش مناسبات، میان فرهنگ ایران و ژاپن باعث شد تا او در آذرماه 1391 تقدیرنامه‌ای را از سوی وزیر امور خارجه ژاپن دریافت کند و یک‌سال بعد نیز به دلیل زحمات ارزشمند، ایجاد تبادلات فرهنگی، تفاهم متقابل بین ایران و ژاپن، ارتقای سطح فیلم در ژاپن و گسترش فرهنگ ژاپن در سراسر دنیا از جمله ایران و فعالیت‌های هنری نشان افتخار از طرف دولت ژاپن به کیارستمی اهدا شود و امیدوارم تا رشد مناسبات و میراث فرهنگی‌ای که کیارستمی میان ایران و ژاپن برقرار کرد، همچنان ادامه یابد». 
همچنین در ابتدای برنامه، ویدئویی از جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش که در آنجا مارتین اسکورسیزی جایزه یک عمر دستاورد هنری را به عباس کیارستمی تقدیم کرد، پخش شد.  در این مراسم نمایندگانی از سفارتخانه‌های کشورهای فنلاند، آلمان، بلغارستان، اسپانیا، ژاپن، لهستان، تایلند، فرانسه، کره‌جنوبی، ترکیه، برزیل، صربستان، ایتالیا، آرژانتین، لبنان، ارمنستان و سینماگران و هنرمندانی چون مرتضی کاخی، رضا میرکریمی، جعفر صانعی‌مقدم، مانی حقیقی، امیر اسفندیاری،  شقایق فراهانی، بهزاد دورانی و... حضور داشتند و در پایان هم مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه» به نمایش درآمد.  

 


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت