طراح استاکس‌نت، نگران از بروز حمله مشابه

کد خبر: 21106    تاریخ: سه شنبه، ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۱۹:۳۸    بازدید: 0

طراح استاکس‌نت، نگران از بروز حمله مشابه

مقامات آمریکایی حمله سایبری به نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور را یک تهدید بالقوه و بسیار خطرناک قلمداد می‌کنند و خواهان مقابله جدی دولت با این موضوع هستند. ادوارد مارکی، از نمایندگان آمریکایی، از افزایش فشار بر دولت این کشور، برای ارائه توضیحات درباره  حمله سایبری به مراکز هسته‌ای خبر داد.
به‌تازگی  اخبار متعددی مبنی بر بروز حملات سایبری گسترده و سرقت اطلاعات به مراکز هسته‌ای آمریکا منتشر شده و در پی آن، کارشناسان امنیتی هشدار داده‌اند هرگونه حمله سایبری به مراکز هسته‌ای ممکن است مخاطرات فراوانی برای محیط زیست و منابع انسانی داشته باشد. براساس گزارش سایبربان، به ادعای کارشناسان امنیتی، تأسیسات هسته‌ای و حفظ امنیت آنها، به یکی از نگرانی‌های مقامات آمریکایی و نمایندگان این کشور تبدیل شده است. همچنین نمایندگان آمریکایی خواستار آن شدند كه دولت آمار دقیقی از تعداد مراکزی که مورد تهاجم قرار گرفته‌اند را در اختیار آنها قرار دهد و همچنین  راهکارهای عملیاتی خود را نیز معرفی کند تا درباره  آنها  در کنگره تصمیم‌گیری شود. 
پلیس فدرال آمریکا در گزارش اخیر خود حمله سایبری به نیروگاه‌های هسته‌ای را یک خطر بسیار محتمل و بزرگ قلمداد کرده و خواهان تصمیم‌گیری جدی درباره  آن شده است. مارکی در بخشی از صحبت‌های خود دراین‌باره  گفت: «هیچ ضمانتی وجود ندارد که کدهای بدافزاری نتوانند از دنیای مجازی به دنیای فیزیکی مهاجرت کنند. این کار  به‌راحتی می‌تواند از طریق  یک حافظه قابل‌حمل اتفاق بیفتد».  پیش‌ازاین و در سال 2010، برخی شرکت‌های امنیتی در گزارش‌های خود درباره حمله استاکس‌نت، واسطه انتقال این بدافزار به سامانه‌های تأسیسات هسته‌ای ایران را  فقط یک حافظه قابل‌حمل عنوان کردند. کن اسپینر، از مقامات شرکت امنیت سایبری وارونیس (Varonis)، در صحبت‌های خود دراین‌باره  گفت: «هکرها به این دلیل قادر هستند  به‌راحتی زیرساخت‌ها را هدف قرار دهند که بسیاری از آنها از سامانه‌های امنیتی خارج از رده و با قابلیت‌های محدود حفاظتی بهره‌برداری می‌کنند». مایکل دانیل، مشاور سایبری باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، نیروگاه‌های هسته‌ای را یک هدف ویژه برای هکرها قلمداد کرد و خواهان توجه بیشتر مدیران امنیت سایبری این نیروگاه‌ها، به خطر این تهدیدات بالقوه شد. ایالات متحده آمریکا به اذعان بسیاری از کارشناسان امنیتی، طراح اصلی بدافزار استاکس‌نت بود و چند سال پیش با حمایت و کمک رژیم صهیونیستی، بدافزار موردنظر را ساخت و به جان تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انداخت. حال این کشور نگران آن است که حمله مشابهی به نیروگاه‌های هسته‌ای خودش رخ دهد و این کشور را با یک بحران امنیت ملی مواجه کند. 


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت