کوتاه ديپلماسي

کد خبر: 21118    تاریخ: سه شنبه، ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۱۹:۴۴    بازدید: 1

کوتاه ديپلماسي

آغاز نشست فصلي شوراي حکام 
ايسنا: نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از ديروز آغاز شده و بررسي گزارش‌هاي مربوط به ايران، کره‌شمالي و ايمني هسته‌اي در دستور کار است. يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، هفته گذشته آخرين گزارش فصلي خود درباره اجراي برجام در ايران را در اختيار 35 عضو شوراي حکام قرار داد و قرار است اين گزارش در نشست اين هفته بررسي شود. آمانو در آخرين گزارشش درباره ايران يک‌بار ديگر بر پايبندي کشورمان به مفاد برجام و تعهداتش تأکيد کرد.

واکنش اردوغان به اتهام آمريکا 
ايسنا: رئيس‌جمهور ترکيه متهم‌شدن يک وزير پيشين ترک به دورزدن تحريم‌هاي ايران را اقدامي از سوي آمريکا با انگيزه‌هاي سياسي عليه ترکيه دانست. به گزارش شبکه خبري بلومبرگ، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه، از دادستاني آمريکا براي متهم‌کردن ظفر چاغلايان، وزير پيشين اقتصاد ترکيه، به پول‌شويي به نمايندگي از ايران انتقاد کرد و آن را اقدامي با انگيزه‌هاي سياسي عليه کشورش توصيف کرد. اردوغان گفت: من براي دولت قبلي آمريکا نيز مشخص کرده بودم که ترکيه در هيچ تحريمي عليه کشور همسايه‌اش، ايران، شرکت نمي‌کند و وزير اقتصاد پيشين خيلي ساده سياست‌هاي دولتش را اجرا کرده است. رئيس‌جمهور ترکيه تصريح کرد:‌ «من اين اقدام عليه وزير اقتصاد ترکيه را اقدامي عليه جمهوري ترکيه مي‌دانم. آمريکا بايد کار خود را مورد بازبيني قرار دهد و اميدوارم که ما در ديدار پيش‌رويمان (با مقامات آمريکايي) فرصتي براي گفت‌وگو درباره اين مسئله پيدا کنيم. بوي بدي از اين اقدام به مشام مي‌رسد». دادستاني فدرال نيويورک روز چهارشنبه اتهامات جديدي را عليه رضا ضراب و محمد هاکان آتيلا، مدير هالک بانک، مطرح کرده است. محاکمه اين دو قرار بود ۳۰ اکتبر آغاز شود، هرچند هر دو اتهامات خود را رد کرده‌اند. چاغلايان در سال‌هاي ۲۰۱۱ تا پايان ۲۰۱۳ وزير اقتصاد ترکيه بود که بنا بر ادعاي دادستاني آمريکا ده‌ها ميليون دلار را به صورت نقدي و طلا براي تسهيل کارهاي ايران دريافت کرده است.

محکوميت رئيس شرکت آمريکايي به اتهام صادرات به ايران
ايسنا: يک قاضي آمريکايي، رئيس يک شرکت فولاد را به اتهام صادرات آلياژي که مي‌تواند در صنايع موشکي ايران استفاده شود به حبس محکوم کرد. به گزارش رويترز، قاضي يک دادگاه در بروکلين آمريکا رئيس ترک‌تبار يک شرکت فولاد را به اتهام تلاش براي صادرات 450 کيلوگرم آلياژ فولادي قابل استفاده در صنايع موشکي به ايران، به چهار سال و 9 ماه زندان محکوم کرد.بنابر ادعاهاي مقامات آمريکايي، متهم قصد داشته اين محموله را ابتدا به ترکيه و سپس به ايران ارسال کند. اين آلياژ قابليت استفاده در صنايع فضايي، موشکي و حتي اتمي را داشته است.

نامه مجدد ظريف به دبيرکل سازمان ملل در مورد ميانمار
ايلنا:‌ محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، در نامه‌اي خطاب به دبيرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار به ادامه خشونت‌هاي سازمان‌يافته عليه مسلمانان ميانماري، خواستار اقدام فوري جامعه جهاني، به‌ويژه سازمان ملل متحد شد. در بخشي از نامه ظريف آمده است: «حملات سازمان‌يافته و بي‌رويه برخي عناصر تندرو و عوامل وابسته به نيروهاي امنيتي عليه روهينگياها منجر به ازدست‌رفتن جان تعداد قابل‌توجهي از مسلمانان شده و سابقه تبعيض، بي‌عدالتي و نااميدي در آن کشور را وخيم‌تر کرده است. وخامت اوضاع باعث جريحه‌دارشدن احساسات مردم دنيا فارغ از مذهب و مليت آنها شده است. در صورت عدم رسيدگي به نقض سازمان‌يافته و گسترده حقوق اساسي مسلمانان روهينگيا، افراطي‌گري افزايش و خشونت حتي فراتر از مرزهاي ميانمار گسترش مي‌يابد و به عامل بي‌ثباتي در کل منطقه تبديل مي‌شود». او ادامه مي‌دهد: «جامعه بين‌الملل و کشورهاي مسلمان از دولت ميانمار انتظار دارند خشونت جاري عليه اقليت مسلمان روهينگيا را فورا متوقف کند و دسترسي بدون مانع براي ارائه کمک‌هاي بشردوستانه به مناطق خشونت‌زده را فراهم آورد. همچنين ضروري است دولت ميانمار مرتکبين اين جنايت‌ها را محاکمه نمايد و اقدامات لازم را جهت پيشگيري از وقوع مجدد آن صورت دهد. جاي بسي نااميدي است که هنوز به چنين خواسته‌هاي حداقلي جهاني پاسخي داده نشده است». ظريف در دي‌ماه ۱۳۹۵ نيز با ارسال نامه‌اي به دبيرکل سازمان ملل متحد نسبت به وخامت فزاينده اوضاع مسلمانان روهينگيا در ميانمار ابراز نگراني کرد و از آنتونيو گوترش خواست فعالانه و در تعامل با دولت ميانمار گام‌هايی اساسي براي پايان‌دادن به نگراني‌هاي جدي جامعه بين‌المللي درباره وضعيت مسلمانان روهينگيا بردارد.


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت