جولان خام‌فروشی در محصولات صادراتی کشور

کد خبر: 21564    تاریخ: پنجشنبه، ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۴:۲۹:۵۸    بازدید: 8به گزارش تسنیم، بر مبنای آمارهای تجارت خارجی، میعانات گازی همچنان در صدر فهرست صادراتی کشور قرار دارد و در پنج ماه گذشته 7/4 میلیون تن به ارزش 2/9 میلیارد دلار از این محصول به کشورهای مختلف صادر شده است.
در رده‌های بعدی نیز محصولات پتروشیمی از قبیل پلی‌اتیلن با 546 هزار تن و به ارزش 651 میلیون دلار و متانول به وزن 1/7 میلیون تن به ارزش 500 میلیون دلار قرار دارند.
بر اساس جدول منتشر شده از سوی گمرک ایران، در میان فهرست 15 کالای نخست صادراتی کشور، اقلامی همچون سنگ آهن از گروه معدنی، گازهای نفتی، اتیلن و پلی اتیلن از محصولات پتروشیمی نیز دیده می‌شود.
مجموع ارزش ارزی این 15 قلم کالا 8/4 میلیارد دلار و وزن آنها 26 میلیون تن می‌باشد. این در حالی است که در 5 ماهه نخست قبل ارزش ارزی 15 قلم کالای نخست 7/7 میلیارد دلار بوده و به این ترتیب خام‌فروشی نسبت به سال قبل حدود 9/1 درصد افزایش پیدا کرده است.
این در حالی است که رشد کل صادرات کشور در مدت ذکر شده با رقم 17 میلیون دلار نسبت به سال قبل حدود 5 درصد کاهش داشته است.
گفتنی است، محور بودن محصولات نفتی و گازی در صادرات کشور در شرایطی رخ داده است که چندی پیش رهبر انقلاب نسبت به جلوگیری از خام‌فروشی تذکر داده بودند.
ایشان تولید ثروت از طریق منابع تمام شدنی همچون نفت را خودفریبی خواندند و تصریح کردند که باید تلاش شود که ملت ایران از این تله نجات پیدا کند.
به عبارت دیگر وقتی رهبر انقلاب اشاره به تمرکز بر تولیدات کشور غیر از خام‌فروشی در زمینه صادرات دارد، باید پرسید چرا همچنان محور اصلی صادرات کشور ما فرآورده‌های نفتی و گازی می‌باشد؟
این در حالی است که ایشان، رسیدن به باور و موقعیت بستن اختیاری در چاه‌های نفت و توقف خام‌فروشی مواد خام و معدنی را بسیار مهم ارزیابی کرده بودند ولی آمارهای موجود نشان می‌دهد این موضوع نیازمند تلاش‌های بیشتر و گسترده‌تری برای محقق شدن توقف خام‌فروشی لازم دارد.