تحقیق و تفحص از ایمیدرو برای بررسی وضعیت معادن

کد خبر: 21566    تاریخ: پنجشنبه، ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۴:۲۹:۵۹    بازدید: 6علی اسدی در گفت‌وگو با فارس با تشریح جزئیات طرح تحقیق و تفحص از سازمان توسعه معادن، اظهار داشت: این طرح به تصویب مجلس رسیده و به محض ابلاغ ازسوی هیئت‌رئیسه مجلس، اعضای تیم تحقیق و تفحص مشخص خواهند شد و جمع‌آوری اطلاعات در مدت شش ماه صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: یکی از محورهای تحقیق و تفحص از سازمان توسعه معدن، موضوع واگذاری معادن به برخی افراد است، به طوری‌که یک‌سری از معادن واگذار شده‌اند که فرد خریدار، سرمایه لازم را برای شروع به کار ندارد و یا اینکه معدن را نگه داشته تا گران شود و آن را بفروشد.
این نماینده مجلس با اشاره به نقش مهم معادن در اشتغال‌زایی به ویژه در شهرستان‌ها، گفت: در حال حاضر پهنه‌های معدنی زیادی در کشور به بخش خصوصی واگذار شده که فعال نشده‌اند و همچنان راکد هستند، به طوری‌که در یکی از بخش‌های کرمان بیش از 15 مورد معدن از این دست وجود دارد.
اسدی با بیان این‌که قصد داریم این معادن را فعال کنیم، افزود: خریداران باید سریع‌تر برای بهره‌برداری از معادن سرمایه‌گذاری کنند و درصورتی‌که توان لازم را ندارند، این معادن باید به افراد علاقه‌مند و توانا واگذار شود.
وی عقب‌ماندگی اکتشاف ذخایر معدنی را از دیگر محورهای تحقیق و تفحص از سازمان توسعه معادن عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به اندازه کافی به موضوع اکتشاف توجه نشده و در این بخش عقب هستیم.
عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: بخش خصوصی حاضر به صرف هزینه اضافه برای اکتشاف نیست و به همین دلیل بخش دولتی باید این موضوع را پیگیری کند، در این راستا عملکرد اکتشاف معادن توسط سازمان توسعه معادن و همچنین سازمان زمین‌شناسی در طرح تحقیق و تفحص از ایمیدرو مورد توجه قرار خواهد گرفت.
اسدی با اشاره به ماده 43 برنامه ششم، گفت: براین اساس، 35 درصد از واریز‌های بهره مالکانه یا حقوق دولتی به حساب خزانه دولت از سوی هر معدن باید صرف اکتشاف و توسعه همان معدن شود، ولی درحال‌حاضر این رقم در بودجه عمومی کشور پنهان می‌شود و سازمان مدیریت به دلایلی از جمله محدودیت منابع مالی، زیر بار پرداخت آن نمی‌رود.
وی با بیان این‌که در توسعه معادن موفق نبوده‌ایم، اظهار کرد: به عنوان مثال در معادن مس، توسعه قابل قبولی اتفاق نیفتاده و در شهربابک معادنی وجود دارند که بیش از چند سال است آماده بهره‌برداری هستند ولی می‌گویند سرمایه‌گذار نداریم و به همین دلیل این معادن راکد مانده‌اند.
به گفته این نماینده، بیکاری در شهرستان‌ها به اوج خود رسیده و به همین دلیل، فعال شدن معادن می‌تواند سهم مهمی در کاهش بیکاری داشته باشد که این موضوع را با وزیر جدید صنعت نیز مطرح کرده‌ایم.
اسدی با اشاره به اینکه زمان شعار دادن گذشته و باید برای ایجاد اشتغال وارد عمل شویم، عنوان کرد: موضوع هزینه سفرهای خارجی نیز از جمله مسائل مورد بحث در قالب تحقیق و تفحص از سازمان توسعه معادن است که برای قرار گرفتن جزء محورهای این طرح باید به تصویب نمایندگان برسد.