مذاکره لاوروف و دی میستورا درباره سوریه

کد خبر: 3866    تاریخ: پنجشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ساعت ۱۶:۱۶:۲۴    بازدید: 5

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، امروز (پنجشنبه) درباره آخرین تحولات این کشور مذاکره کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، مذاکرات سوری در حال برگزاری آستانه 3 به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه و همچنین نشست بین المللی صلح سوریه در ژنو که پنج اسفندماه پس از حدود هشت ماه توقف دو باره از سرگرفته شود، در دیدار لاوروف و دی میستورا در مسکو بررسی شد.

 

پایگاه آنلاین روزنامه ایزوستیا در این زمینه نوشت که دی میستورا در جمع خبرنگاران نتیجه مذاکرات خود با لاوروف را سودمند خواند.

 

وی همچنین گفت که در حاشیه اجلاس دو روزه وزیران خارجه کشورهای جی 20 که امروز در شهر بن آلمان آغاز می شود نیز با وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

 

لاوروف هم در پایان این دیدار اظهار کرد: امیدواریم مذاکرات برنامه ریزی شده سوری-سوری در ژنو موفق باشد.

 

رسانه روسی اسپوتنیک نیز به نقل از سخنان نماینده دبیرکل سازمان ملل نوشت: مسائل مربوط به اداره سوریه، پیش نویس قانون اساسی جدید و همچنین برگزاری انتخابات در این کشور، موضوع های اصلی مورد بحث در مذاکرات آتی ژنو خواهند بود.

 

دی میستورا همچنین قرار است با سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه در مسکو دیدار و در باره سوریه مذاکره کند.

 

محور نشست امروز آستانه 3 در پایتخت قزاقستان مانند دو اجلاس قبلی تداوم و تقویت اجرای آتش بس فراگیر در سوریه است که ایران، روسیه و ترکیه بانیان این مذاکرات هستند.

 

مطابق برنامه اعلام شده، هیات اردن و سازمان ملل در این نشست حضور دارند و آمریکا هم مانند قبل به عنوان ناظر در مذاکرات سوری-سوری حضور می یابد.

 

نخستین دور مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.


10روز پیش هم هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.

 

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.

انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۵۸۵۶۲۳

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت