شورش و ناآرامی به سوئد رسید /مردم فروشگاه‌ها را غارت کردند

کد خبر: 4754    تاریخ: چهارشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۱۲:۲۷    بازدید: 2سرویس خارجی-

کشور سوئد که در اسکاندیناوی واقع شده و در دنیا به عنوان جامعه‌ای «آرام» و «معتدل» شناخته می‌شود پس از یونان، ایتالیا، آلمان، انگلیس، رومانی، اسپانیا و فرانسه و آمریکا دچار اغتشاش و ناآرامی کم‌سابقه‌ای شده است.
این ناآرامی به تنهایی نشان می‌دهد که زیر پوست شهر «استکهلم» چه خبر است. این ناآرامی‌ها در منطقه «رینکبی» واقع در حومه استکهلم رخ داده و طی این شورش، معترضان خودروها را به آتش کشیدند، فروشگاه‌ها را غارت کردند و با پرتاب سنگ به سوی نیروهای پلیس، اعتراض خود را نسبت به شرایط موجود، نشان دادند.
خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده که پلیس برای مقابله با معترضان، مجبور به شلیک تیرهای اخطار شده است. 75 درصد جمعیت منطقه «رینکبی» را مهاجران تشکیل می‌دهند.
هشدار امنیتی ترامپ
این شورش خیابانی دو روز پس از اخطار امنیتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مورد وقوع حادثه امنیتی در سوئد رخ داده است. البته ترامپ گفته بود در این کشور حملات تروریستی رخ داده در حالی که چنین رویدادی رخ نداده بود.
 این موضع‌گیری که با واکنش بسیار تند مقامات سوئدی مواجه شد اما خیلی زود به شکلی دیگر رخ داد؛ شورش در خیابان‌ها.
اظهارات ترامپ مقامات استکهلم را عصبانی کرده بود و حتی سفیر سوئد در واشنگتن رسماً از کاخ سفید خواسته بود درباره اظهارات ترامپ توضیح بدهد. ترامپ بعداً در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت که منظورش گزارشی بوده که یک شب قبل‌تر شبکه خبری «فاکس‌نیوز» درباره مهاجران در سوئد پخش کرده بود.
اشاره ترامپ ظاهراً به برنامه‌ای بود که یک شب قبل‌تر فاکس‌نیوز درباره خشونت‌های ادعایی مهاجرین در سوئد و افزایش آمار جرم و جنایت در مناطق مهاجرپذیر این کشور پخش کرده بود.
این گزارش، خود نیز با واکنش‌های متعدد رو به رو شده و بسیاری از کارشناسان در صحت ادعاهای مطرح شده در آن تردید کرده‌اند.
پلیس سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرده که «در جریان این آشوب، دست‌کم هفت تا هشت خودرو به آتش کشیده شده‌اند.» منابع غیررسمی اما تعداد خودروهای به آتش کشیده شده را بیشتر از این‌ها اعلام کرده‌اند.
طی سال‌های اخیر برخی از غربزده‌ها سوئد را کشوری آرام و امن و موفق در برقراری عدالت اجتماعی مثال می‌زدند. اما شورش مذکور نشان داده که در این کشور هم بی‌عدالتی و تبعیض موج می‌زند؛ لااقل درباره مهاجران دیروز عفو بین‌الملل اعلام کرد، در سال 2016 کشورهای غربی در مسئله رعایت حقوق بشر افتضاح عمل کردند.
از سوئد دیروز همچنین خبر رسید، یک مرکز اسلامی در شهر «گوتنبرگ» به آتش کشیده شد. آتش‌نشانان توانستند پس از مدتی این آتش را مهار کنند. هنوز مشخص نیست این حادثه به شورش‌های استکهلم ارتباط دارد یا خیر. در مورد مهاجمان و احتمال دستگیری آنها، خبری منتشر نشده است.