چهارمین جلسه کمیسیون صنعت با حضور اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

کد خبر: 5    تاریخ: شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۲۴:۴۵    بازدید: 15

چهارمین جلسه کمیسیون صنعت با حضور اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

دکتر مجید ایزدی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازگانی ،صنایع،معادن و کشاورزی استان مرکزی :

با تلاش و فعالیت‌های سه ماهه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان مرکزی و با همت و دعوت دبیر این کمیسیون، ریاست محترم کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی و معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت بازدید از واحدهای صنعتی و رسیدگی به بعضی از امور جاری صنعت استان مرکزی به شهرهای زرندیه ، ساوه و اراک سفر نموده و همچنین تعدادی از نمایندگان محترم به همراه معاونین و مدیران کل وزارت صنعت، معدن و تجارت و مسئولین استانی به شهرهای شازند، فرمهین، آشتیان، خمین، محلات و دلیجان سفر نمودند.

در این سفرها، رویدادهای قابل توجهی در حوزه صنعت این شهرها صورت گرفت از جمله در شهر زرندیه ضمن بازدید از واحدهای مختلف صنعتی به صنعتگران نمونه این شهرستان با حضور نمایندگان منتخب استان و همچنین نمایندگان کمیسیون صنعت مجلس لوح تقدیر و جوایزی به این صنعتگران اهدا گردید، همچنین در شهرستان ساوه نشستی با حضور استاندار محترم مرکزی و مدیران کل ادارات و دوایر دولتی استان برگزار گردید و ضمن ایراد سخنرانی توسط صنعتگران شهر ساوه برخی از نمایندگان و معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به سخنرانی پرداختند و در نهایت از صنعتگران نمونه این شهرستان نیز با لوح تقدیر و اهداء جوایز قدردانی به عمل آمد.

لازم به ذکر است در پایان نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان مرکزی ضمن تشکر و قدردانی از کلیه مدعوین و صنعتگران این استان به خصوص استانداری استان مرکزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر مؤسسات دولتی و خصوصی که اتاق بازرگانی را در برگزاری این جلسات یاری نمودند کمال قدردانی و سپاسگذاری را دارد.

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی:

حفظ سهم بازار مهمتر از تزریق نقدینگی و حمایت های مالی از صنعتگران است

به دعوت اتاق بازرگانی اراک و با همکاری استانداری مرکزی، چهارمین جلسه کمیسیون صنعت این اتاق با حضور قائم مقام و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ریاست و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مسئولین استان به منظور بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان و همچنین ارائه نقطه نظرات و راهکارهای مناسب برگزار گردید.

در ابتدای این نشست مهندس محمود زمانی‌قمی استاندار مرکزی طی سخنانی به بیان برخی پتانسیل‌های استان پرداخت و اظهار داشت: استان مرکزی با جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش و ۳۳ شهر است، ویژگی‌های استان در زمینه فرهنگ و تمدن قابل توجه است و از سویی دیگر استان مرکزی در حوزه تولید و اقتصاد نیز در سطح کشور نقش بسزای دارد و هرچند استان مرکزی صنعتی است، اما در حوزه کشاورزی نیز درآمد خوبی دارد و همه این تلاش‌ها و ظرفیت‌ها نشان دهنده اهمیت استان در اقتصاد و فرهنگ کشور است.

مهندس زمانی‌قمی افزود: استان مرکزی دارای ۳ دسته صنعت است، ما واحدهایی داریم که در اثر تحریم دچار مشکل شده‌اند اما همچنان پا برجا هستند مانند شرکت لوله صفا در ساوه که در سال‌های گذشته به دلیل تحریم، ۲ هزار نیروی خود را اخراج کرد و اعتراض نیروهای اخراجی به یک مسأله امنیتی برای استان تبدیل شده بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تلاش برای احیای این واحدها با توجه به جلسات اقتصاد مقاومتی که در این شرکت برگزار شد شرایطی فراهم کردیم تا علاوه بر بازگرداندن ۲ هزار نیروی اخراجی، ۲۰  کارگر جدید نیز مشغول به کار شوند.

وی تأکید کرد: برخی از صنایع استان در دوران تحریم دچار آسیب جدی شدند که با جلسات اقتصاد مقاومتی و تصمیمات خارج از بخش‌نامه نمی‌توان آنها را احیا کرد که از کمیسیون صنعت در مجلس درخواست داریم تدابیری برای حل مشکلات این واحدها اتخاذ کنند.

مهندس زمانی‌قمی ادامه داد: خوشبختانه بعد از برجام در حوزه سرمایه‌گذاری، استان مرکزی توانسته است با قطب‌های تکنولوژی جهان ارتباط بگیرد و دانش این کشورها را در استان بومی‌سازی کند که نمونه آن، نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۲۰۰ مگابایت در ساوه است، پالایشگاه خون نیز از نیازهای اصلی کشور به شمار می‌آید و در کشورهای همسایه این تکنولوژی وجود ندارد، اما با تعاملی که ساوه با کشور کره انجام داده مقرر شد این صنعت در استان محقق شود و در سفر ریاست جمهوری نیز ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار به آن تخصیص داده شد که در صورت تحقق این صنعت، سالیانه از خروج ۲۵۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می‌شود و همه این تلاش‌ها و ظرفیت‌ها نشان دهنده اهمیت استان در اقتصاد و فرهنگ کشور است.

در ادامه مهندس محمدرضا جعفری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی با تأکید بر ضرورت نهادینه ساختن بهره‌گیری از تکنولوژی روز در صنایع، اظهار داشت: اگر قرار است محصولات رقابتی تولید کنیم و رشد صادراتی خوبی را رقم بزنیم باید ساختار فرسوده صنعت را اورهال کنیم.

وی گفت: از عمده دلایل ایجاد این ظرفیت های خالی ارائه بی رویه مجوزها و تعدد واحدهای صنعتی است که بدون در نظر گرفتن مزیت‌ها و بدون توجه به بازار اقدام به تأسیس این واحدها کرده‌ایم.

مهندس جعفری با بیان اینکه افراط و تفریط در جایگاه اقتصاد ما مشهود است، افزود: در سیستم بانکی نیز این افراط و تفریط مشهود است و تعدد شعب بانکی ما در دنیا کم نظیر است.

وی تأکید کرد: بعنوان پارلمان بخش خصوصی درخواست داریم قوانین زائد و مزاحم کسب و کار حذف شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی با اشاره به صنعت لوازم خانگی گفت: مشکل اصلی این صنعت، بازار است و با تزریق نقدینگی مشکل این صنعت حل نخواهد شد.

وی بیان کرد: این نگرانی در بخش خصوصی وجود دارد که در فضای جدید اقتصادی کشور سهم بیشتری از بازار را به شرکت‌های خارجی واگذار کنیم، چراکه سهم عمده‌ای از بازار را متأسفانه در سال‌های گذشته به شرکت‌های خارجی واگذار کرده‌ایم.

مهندس جعفری گفت: یک مشکلی که امروز در صنعت لوازم خانگی وجود دارد این است که شرایط در این صنعت به نام تولید اما به کام واردات است.

رئیس اتاق بازرگانی اراک تصریح کرد: امروزه متأسفانه واحدهایی شکل می‌گیرد که صرفاً سیستم مونتاژ هستند و سهم بزرگی از بازار را به نام انتقال تکنولوژی به خود تخصیص می‌دهند.

مهندس جعفری با بیان اینکه مهمتر از تزریق نقدینگی حفظ سهم بازار است، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور که شرایط رکودی است از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تقاضای حفظ سهم بازار را داریم.

نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اراك نيز در اين نشست طي سخناني با تأكيد بر ضرورت قانونگرايي و حركت بر مدار قانون در كشور گفت: انجام نظارت‌هاي لازم از سوي مجلس بر اجراي قوانين در كشور ضروري است.

مهندس توسطي ادامه داد: كميسيون صنايع و معادن مجلس مي‌تواند با نظارت بر اجراي قوانين نقش اساسي و زيربنايي در اعتلاي صنعت كشور داشته باشد.

وي همچنين افزود: توليدكنندگان و فعالان اقتصادي كشور، به نتايج برجام چشم دوخته‌اند و مسئولان كشور نبايد بگذارند اين دستاورد مهم مورد خدشه كج‌فهمان قرار گيرد.

وي خواستار حل مشكل ماشين‌سازي اراك در دريافت ضمانتنامه‌هاي لازم براي حضور فعالانه در پروژ‌ه‌هاي بزرگ صنعتي كشور شد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: صنایع استان مرکزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در همه جهان شناخته شده است اما در دو دهه گذشته به دلایل مختلف با مشکلات زیادی مواجه شده است.

دکتر علی اکبر کریمی افزود: ساختار و ظرفیت بسیاری از صنایع استان مرکزی از قبیل ماشین سازی، آذرآب و واگن پارس اراک در همه نقاط مختلف جهان بی نظیر است اما هم اینک در شرایط ایده آلی به سر نمی برند.

وی ادامه داد: حمایت از صنایع مولد و بنگاه های کوچک و متوسط تولیدی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت ها و ساختارهای ارزشمند حوزه اقتصاد و تولید، باید در دستور کار مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

مهندس سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی هدف از دعوت اعضاء کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به استان مرکزی را تقدیر از فعالیت‌های صنعتگران و ایجاد امید و انگیزه در این قشر از جامعه عنوان کرد و گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تمام توان از صاحبان صنایع و کارآفرینان حمایت می کنند.

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به رکود موجود در جامعه اظهار داشت: رکود در کشور وجود دارد و برای خروج از آن نیاز به 200 میلیارد دلار هزینه لازم داریم، تسهیلاتی که پرداخت می‌شوند اگر به‌دنبال خود بازار نداشته باشند نمی‌تواند سبب رشد صنایع شود و تنها بدهی بر بدهی‌های واحدهای تولیدی و صنعتی اضافه می‌شود.

وی افزود: با بودجه دولت نمی‌توان کار تأثیرگذاری انجام داد، باید به بخش خصوصی، مردم و حتی شرکت‌های خارجی و سرمایه‌گذار اعتماد کنیم، متأسفانه در کشور یک دید منفی نسبت به سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد و نگاه به آنها نگاه به بیگانه است البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که آمریکا هیچ‌گاه دشمنی خود را از ما کم نمی‌کند البته جرأت اقدامی را ندارد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در مجلس پیگیری می‌کنیم همین بحث بانک‌ها است که الان در کشور ما فاجعه است و به‌ازای هرسه هزار و 50 نفر یک شعبه بانک وجود دارد و این درحالی است که در کشورهای با شکوفایی صنعت فراوان به‌ازای هر 15 هزار نفر یک بانک وجود دارد، دیگری بحث کاهش قاچاق کالا است که الان به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

اکبریان افزود: دولت در رونق تولید بحث افزایش صادرات و خروج از رکود موجود را دنبال می‌کند، بنابراین باید به اجرایی کردن طرح‌های برطرف کردن موانع تولید که برخی از آنها اجرا نشده است، کوچک کردن کارها با واگذاری کارها به مردم و غیره بپردازیم.

وی تصریح کرد: باید به بخش خصوصی میدان بدهیم و خود دولت کمک‌کننده باشد، بنابراین سوزاندن ریشه بیکاری جز با اتحاد و همیاری میسر نمی‌شود و با باهم بودن است که می‌توان تمامی مشکلات را برطرف کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت همکاری تأمین اجتماعی برای پیشبرد اهداف صنعت گفت: بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها 10 هزار میلیارد ریال از تامین اجتماعی طلب دارند که تنها همتی که انجام شده است واریز طلب‌ها از سوی تامین اجتماعی تا تاریخ مردادماه است که انجام می‌شود.

اکبریان خاطرنشان کرد: حضور امروز کمیسیون صنایع در استان مرکزی از بعد نظارتی وظیفه مجلس است و با توجه به قرار گرفتن برنامه ششم در مرحله نهایی تقاضا می‌شود که نظرات و پیشنهادات ارائه شوند، امروز تلاش خوبی در دولت انجام می‌شود و همین تصویب قانون متمم بودجه، قانون برطرف کردن موانع تولید و مشخص کردن وزرا به‌عنوان نمایندگان استان‌ها در بخش اقتصاد مقاومتی از جمله این تلاش‌ها هستند.

محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دولت به تمامی مشکلات و مسائل مربوط به بخش صنعت واقف است، اظهار کرد: افزایش سرمایه در گردش، اعطای تسهیلات با بهره‌های مناسب، حمایت از تولید داخلی با پشتوانه‌های مالی بانکی، ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و حمایت از صنایع کوچک زود بازده مهم‌ترین اولویت‌های درحال پیگیری در وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 80 درصد تولید و بازار کشور در دست تولیدکنندگان داخلی است، افزود: در همین 80 درصد تولید نیز به‌دنبال این هستیم که زنجیره تأمین از جمله قطعات، ملزومات، اجزا، اقلام و مواردی که در ارتباط با افزایش این روند مهم هستند، را تکمیل‌تر کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تلاش در زمینه اینکه بتوانیم صنعت کشور را با صنایع روز و مدرن دنیا همگام کنیم، باید با جدیت دنبال شود تا با تحقق این هدف بتوانیم کالاهایی با استاندارد بالا و شرایط حضور در بازار رقابت را ایجاد کنیم.

صالحی‌نیا با اشاره به اینکه برای هیچ کدام از تولیدکنندگان داخلی محدودیت وجود ندارد، ادامه داد: ما فقط در تلاش هستیم که بتوانیم کالاهایی با تنوع زیاد و کیفیت مطلوب برای حضور در بازار داشته باشیم و از تمامی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران نیز حمایت‌های لازم را خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به بحث مربوط به واگن و صنایع ریلی بیان کرد: در نظر داریم حدود 6 هزار دستگاه واگن را با مدیریت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و از طریق شرکت‌های بخش خصوصی که مجوز سیر واگن در راه‌آهن را دارند، خریداری کنیم و این در حالی است که امکان تأمین و ساخت این واگن‌ها در استان مرکزی و استان‌های دیگر نیز وجود دارد، بنابراین تعامل بسیار خوبی با شرکت راه‌آهن در این زمینه ایجاد شده است که بتوانیم از تولید داخل با حمایت تعرفه‌ای پشتیبانی کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تاکنون حدود 60 تا 70 درصد مشکلات تولید در بخش قطعه سازی خودرو حل و فصل شده، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دنبال ساز و کارهایی است تا پرداخت مطالبات قطعه‌سازان توسط شرکت‌های خودرو ساز تسریع شود.

محسن صالحی‌نیا با اشاره به اینکه سیاست دولت در شرایط کنونی کمک به کاهش قیمت مواد اولیه است، بیان کرد: با این اقدام باید تلاش شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی در زمینه تولید محصولات دارای کیفیت و قیمت مناسب استفاده کنیم، که خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی نیز در این زمینه در تمام کشور وجود دارد.

رضا رحمانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در زمینه حمایت از صنعت کشور تاکنون اقدامات بسیار مهم و تأثیرگذاری انجام شده است، ‌اظهار کرد: 12 صنعت از جمله صنعت مربوط به لوازم خانگی و پوشاک به منظور برندسازی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اقدام دیگری که به منظور حمایت از صنعت انجام شده است، افزود: بر اساس آمایش سرزمین اولویت‌های رشته‌های صنفی را در هر استان مشخص کرده‌ایم که این مهم در حال نهایی شدن است.

رضا رحمانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته با توجه به مشکلات و موانعی که وجود داشت، دولت در وضعیت مناسب مالی قرار نداشته است، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه نوسازی و بازسازی صنایع فرسوده در اولویت و مورد توجه است و امیدواریم با همکاری و تعامل و با توجه به توان مالی دولت بتوانیم در زمینه نوسازی صنایع فرسوده که آلایندگی را نیز به همراه دارند، گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: به منظور رفع مشکلات و موانع موجود باید یک بسته حمایتی جدید تعریف شود که بتواند در زمینه حمایت کلی از صنایع تولیدی و بخشودگی مالیاتی 13 ساله در شهرک‌های صنعتی را در بر داشته باشد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سخنان خود اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های بسیار خوب و کلانی را به منظور برون رفت از مشکلات در دستور کار دارد که با توجه به وجود یکصد هزار واحد صنعتی و 3 هزار واحد صنفی در کشور تحقق تمامی این اهداف زمان زیادی را لازم دارد.

شایان ذکر است در این نشست اعضای مجمع نمایندگان استان مرکزی و همچنین نمایندگان برخی از صنایع و همچنین تعدادی از صنعتگران استان طی سخنانی به بیان برخی از مشکلات و پیشنهادات پرداختند.