نرخ تضمینی گندم با توجه به تورم به هیچ‌عنوان منطقی نیست

کد خبر: 5109    تاریخ: شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۱۲:۱۲    بازدید: 2
سجاد سنجابی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اعلام نرخ 1300 تومانی برای خرید تضمینی گندم اظهار کرد: افزایش 30 تومانی نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته زمانی متناسب با هزینه های گندم‌کاران خواهد بود که دولت حمایت‌هایی نیز برای آنان در نظر بگیرد.
وی با بیان اینکه بهتر بود نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آینده بر مبنای نرخ تورم تعیین می‌شد، افزود: هزینه‌های گندم‌کاران از هزینه سوخت و کارگر گرفته تا دیگر هزینه‌های جانبی بر اساس نرخ تورم افزایش می‌یابد، لذا کمتر بودن افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از نرخ تورم می‌تواند به تولیدکنندگان ضربه بزند.
مدیرعامل تشکل‌های حمایتی و هدایتی کشاورزی ایران با اشاره به بیشتر بودن قیمت 1300 تومانی نرخ خرید تضمینی گندم در مقایسه با قیمت‌های جهانی گفت: مقایسه قیمت گندم با قیمت جهانی در شرایطی که حمایت‌های لازم از گندم‌کاران نشود، منطقی نیست.سنجابی تاکید کرد:‌ در حال حاضر هیچ نوع حمایتی از تولیدکنندگان گندم در کشور نمی‌شود و همین مسئله می‌تواند گندم‌کاران را سرخورده کند.
عضو هیئت رئیسه مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور گفت: قیمت خرید تضمینی 1300 تومانی برای گندم شاید برای کشاورزان بزرگ که زمین‌های زیادی دارند منطقی باشد، اما برای گندم‌کاران خرد و کوچک نزدیک به هزینه‌های تمام شده خواهد بود و همین سود گندم‌کاری را برای آنها کم می‌کند.
سنجابی درمجموع قیمت 1300 تومانی تعیین شده برای خرید تضمینی گندم را قیمتی غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: شاید محاسبه این قیمت با قیمت خرید جهانی گندم منطقی باشد، اما همین رقم با توجه به نرخ تورم به هیچ عنوان منطقی نیست.
وی از گندم به عنوان نان سر سفره مردم ایران یاد کرد و افزود: گندم یک کالای اساسی و استراتژیک است که رسیدن و ماندگاری در خودکفایی در تولید آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت