كج‌سليقگي و ديگر هيچ

کد خبر: 8471    تاریخ: چهارشنبه، ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۴۲:۵۸    بازدید: 2

عضو کمیسیون شوراها و کمیسیون اصل 90:
كج‌سليقگي و ديگر هيچ

قاسم میرزایی‌نیکو، عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، رأی منفی مجلسی‌ها به تفحص از شهرداری تهران را کج‌سلیقگی بهارستانی‌ها می‌داند. معتقد است تفحص از شهرداری حداقل مطالبه مردم از نمایندگان بود و روا نیست سؤال نمایندگان و مردم بی‌پاسخ بماند. در لابه‌لای سخنانش به آمد‌و‌شد محمدباقر قالیباف به مجلس اشاره دارد و بی‌پاسخ‌ماندن مکرر سؤال‌هایش از شهردار. همچنین جایی به کنایه می‌گوید: «رأی‌نیاوردن تفحص اگر برنامه‌ریزی ‌نشده باشد، خواسته بیشتر اعضای کمیسیون عمران مجلس بود».

 تحلیل شما از رأی منفی مجلس به تفحص از شهرداری تهران چه بود؟ 
نفس اینکه بالاخره تفحص از شهرداری رأی نیاورد، بدون شک کج‌سلیقگی مجلس است. مجلسی که بنای نظارت دارد، باید از هر پرسشی استقبال کند. فکر کنید همه سخنان اعضای کمیسیون عمران درست باشد؛ اما نکته من این است که آنها نمی‌خواهند بدانند سؤال و گله 90 نماینده مجلس چه بوده؟ این تفحص برای شهرداری تهران لازم بود و اتفاقا رأی‌نیاوردنش لطمه بزرگ‌تری به شهرداری می‌زند. ما هم از مواضع‌ خود برای پرسش از شهرداری عقب نمی‌نشینیم. 
 دقیقا گله شما از مجلسی‌ها و آنها که به تفحص رأی ندادند، چیست؟ 
پیش وجدان خودشان فکر کنند چرا سه تفحص به فاصله دو ماه به صحن آمد و همه همدلانه به آن رأی دادند و به این تفحص رأی ندادند، البته 90 نفر رأی دادند. این عدد بزرگ است و آقای قالیباف و مجموعه شهرداری نمی‌تواند از پاسخ به پرسش‌های مدنظر این گروه دور بماند. 
 بعضی از اعضای کمیسیون عمران اغلب به مصداقی‌نبودن تفحص ایراد گرفته‌اند. آیا این ایراد وارد است؟ 
به نظرم اگر نگوییم که رأی‌نیاوردن تفحص برنامه‌ریزی کمیسیون عمران بود! حتما خواسته آنها این بود که این تحقیق‌و‌تفحص انجام نشود؛ چراکه لازم نبود این همه مدت طول بکشد و در روزهای آخر مجلس به صحن بیاید و می‌توانست این مدت معطل نکنند. 
 یعنی سناریویی در کار بوده؟ 
سناریو را نمی‌دانم؛ اما ارجاع طرح تحقیق‌و‌تفحص به کمیسیون عمران از ابتدا اشکال داشت؛ چراکه همه مسائل شهرداری‌ها و شوراها در کمیسیون شوراها و امور داخلی بررسی می‌شود و این کمیسیون همه انتخابات شوراها را هم رقم می‌زند (سه نفر از اعضای این کمیسیون عضو هیئت نظارت بر انتخابات شوراها هستند) نکته بعد اینکه ١١ سؤال رسما به کمیسیون داده شد که شهردار پاسخ دهد؛ اما متأسفانه کمیسیون به دعوت از شهردار و تشکیل جلسه و طرح مسائل شفاهی می‌پرداخت و وقت می‌گذاشت. بارها از جناب آقای دکتر رضایی، رئیس کمیسیون عمران، سؤال شد پس تکلیف پاسخ‌گویی کتبی شهردار به سؤالات ما چه می‌شود؟ 
 یعنی اراده‌ای بر پاسخ‌گویی نبود؟ 
خیر؛ شهردار و مدافعان شهردار جواب خودشان را می‌دادند و هیچ‌گاه به این چند سؤال ما پاسخی کتبی داده نشد.
 سؤال مشخص شما چه بود؟ 
چرا این همه تراکم در مدت چهار سال فروخته شد؟ یعنی به اندازه سالی 700‌ هزار جمعیت اضافه کردید. مگر مصوبه شورای ‌عالی شهرسازی این نبوده که این کار انجام نشود، پس چرا شهرفروشی کردید؟ شهر را به چه قیمتی فروختید؟ در کوچه شش‌متری به چه دلیل باید بلندمرتبه‌سازی شود؟ کاش مردم تهران می‌دانستند چه کسانی به این تحقیق‌و‌تفحص رأی ندادند. 
 به خودتان و استراتژی اصلاح‌طلبان مجلس در دفاع از طرح نقدی وارد نیست؟ 
قطعا ما هم بی‌ایراد نبوده‌ایم؛ اما سؤال از شهرداری خیلی اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد. وظیفه نماینده نظارت است و تحقیق‌و‌تفحص نقطه آغاز یک نظارت. 
 البته بعضی از اعضای کمیسیون عمران می‌گویند قوه قضائیه به تخلف شهرداری رسیدگی می‌کند. 
قوه قضائیه فقط به مسئله املاک نجومی وارد شده؛ قوه قضائیه که بنا نیست برود سراغ تراکم و مباحث مرتبط به کالبد شهر و قوانین بلند‌مرتبه‌سازی. در رعایت قوانین شورای عالی شهرسازی انبوهی سؤال و نکته هست. طرح تفضیلی و جامع را هر طور دلشان خواسته به هم پیچیده‌اند. اینها را چه کسی بررسی می‌کند؟ شکل‌گیری سازمان املاک در شهرداری غیرقانونی بوده و کلی نیروی انسانی هم استخدام کرده‌اند. 
 با این همه انتقاد بنا دارید چه اقدامی انجام دهید؟ 
مطلب زیاد داریم و به وقت از طریق مطبوعات از آقای قالیباف سؤال خواهیم کرد.
 آقای مطهری گفته بودند ماجرا را از کمیسیون اصل 90 هم دنبال خواهند کرد. این ایده شدنی است؟ 
بله؛ به‌عنوان عضو این کمیسیون موارد مربوط به تراکم و تخلف‌های شهرداری را در اینجا مطرح کرده و دنبال رسیدگی به آن خواهیم بود. 


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت