به سوی شورا

کد خبر: 8474    تاریخ: چهارشنبه، ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ساعت ۰۸:۴۲:۵۹    بازدید: 2

به سوی شورا

14 مرداد آغاز دوره پنجم شوراهای شهر و روستا
ایسنا: نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته خود برای تأمین نظر شورای نگهبان موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را اصلاح کردند. براساس این اصلاحیه، دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا چهار سال است که از 14 مرداد شروع و در 13 مرداد چهار سال بعد، خاتمه خواهد یافت. همچنین مجلس در مصوبه‌ای دیگر با اصلاح ماده 19 طرح یادشده، تصویب کرد در صورت تخلف هر یک از اعضای هيئت تحقیق‌و‌تفحص، با تأیید جلسه مشترک اعضای هيئت و هيئت‌رئیسه شورا، فرد متخلف به هيئت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای استان معرفی می‌شود.

داوطلبان انتخابات شوراها شکایت‌شان را کجا ببرند؟
ایسنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با ارجاع تبصره 3 ماده 16 این طرح به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور که درباره تأثیر شکایات داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از سوی مرجع قضائی در نتایج صلاحیت‌ها و نتیجه انتخابات بود را بار دیگر جهت تأمین نظر شورای نگهبان بازگرداندند. نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته (سه‌شنبه)، با ارجاع تبصره 3 ماده 16 طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، هرگونه تصمیم‌گیری درباره تأثیرگذاری شکایات در دست بررسی مراجع قضائی درباره کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر سیر انتخابات و نتیجه بررسی صلاحیت‌ها و نتیجه انتخابات را برای اظهارنظر مجدد به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور بازگرداندند.

معیار تهیه فهرست اصلاح‌طلبان 
ایلنا: فاطمه سعیدی، عضو فراکسیون زنان مجلس دهم، گفت: متأسفانه همواره در تهیه این فهرست‌های انتخاباتی، لابی‌های مختلفی شکل می‌گیرد؛ اما تأکید ویژه‌ای از سوی اعضای شورای ‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بر لزوم اتکا بر معیارهای شایسته‌سالاری وجود دارد. سعیدی درباره نحوه تهیه فهرست‌های انتخاباتی در انتخابات شوراها گفت: در این انتخابات سعی داریم با قراردادن سهمیه ۵۰‌درصدی برای زنان و جوانان در انتخابات شوراها، گامی دیگر به ‌سمت استفاده هرچه بهتر از توانایی زنان و جوانان جامعه برداریم. او یادآور شد: به نظر می‌رسد پس از حادثه پلاسکو اهمیت شوراهای شهر بیشتر نمایان شده و بر‌این‌اساس، سعی داریم به‌دور از لابی‌گری‌های همیشگی، تمام تلاش‌مان را برای انتخاب افرادی مجرب و شایسته به کار ببندیم.

شورای عالی اصلاح‌طلبان تنها مرجع رسمی است
ایسنا: ژاله فرامرزیان، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، درباره شایعاتی مبنی بر ارائه فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان، اظهار کرد: اعضای شورای عالی باید از تصمیمات شورای عالی پیروی کنند؛ هر موضعی که از سوی شورا اعلام می‌شود، نظر اکثریت این جمع خواهد بود و پیروی از نظرات شخصی به نام نظر شورای عالی اشتباه است. وی ادامه داد: زمانی که شورای عالی بر اساس شاخصه‌ها و موضوعات بحث‌شده به جمع‌بندی رسید، فهرست تأیید‌شده را خود منتشر خواهد کرد و تا آن زمان هرگونه فهرست‌بندی به نام این مرجع اصلاح‌طلب، به معنای استفاده شخصی از این حدس و گمان‌هاست.


دیدگاه‌ها(۰)

با کانال ما همیشه بروز باشید

جدیدترین ها

آمار سایت