تاریخچه شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

ریشه کلمه یلدا متعلق به زبان سریانی است و به معنای تولد یا میلاد است. در برخی منابع آمده است که پس از مسیحی شدن رومیان، سیصد سال پس از تولد عیسی مسیح، کلیسا جشن تولد مهر را به عنوان زاد روز عیسی پذیرفت، زیرا زمان دقیق تولد وی معلوم نبود. در واقع یلدا یک جشن آریایی است و پیروان میترائیسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کرده اند. وقتی میترائیسم از تمدن ایران باستان به سایر جهان منتقل شد در روم و بسیاری از کشورهای اروپایی روز 21 دسامبر به عنوان تولد میترا جشن گرفته می شد ولی پس از قرن چهارم میلادی در پی اشتباه محاسباتی، این روز به 25 دسامبر انتقال یافت و از سوی مسیحیان به عنوان روز کریسمس جشن گرفته شد. از این روست که تا امروز بابا نوئل با لباس و کلاه موبدان ظاهر می شود و درخت سرو و ستاره بالای آن هم یادگاری از کیش مهر است.

در ایران و سرزمین های هم فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. به دلیل دقت گاهشماری ایرانی و انطباق کامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی ام آذرماه و بامداد یکم دی ماه است. هر چند امروزه برخی به اشتباه بر این گمانند که مراسم شب چله برای رفع نحوست بلندترین شب سال برگزار می شود؛ اما می دانیم که در باورهای کهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بد یوم شناخته نمی شده است. جشن شب چله، همچون بسیاری از آیین های ایرانی، ریشه در رویدادی کیهانی دارد.

خورشید در حرکت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین ترین نقطه افق جنوب شرقی می رسد که موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریکی شب می شود. اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید دگرباره بسوی شمال شرقی باز می گردد که نتیجه آن افزایش روشنایی روز و کاهش شب است. به عبارت دیگر، در شش ماهه آغاز تابستان تا آغاز زمستان، در هر شبانروز خورشید اندکی پایین تر از محل پیشین خود در افق طلوع می کند تا در نهایت در آغاز زمستان به پایین ترین حد جنوبی خود با فاصله 5/23 درجه از شرق یا نقطه اعتدالین برسد. از این روز به بعد، مسیر جابجایی های طلوع خورشید معکوس شده و مجدداً بسوی بالا و نقطه انقلاب تابستانی باز می گردد. آغاز بازگردیدن خورشید بسوی شمال شرقی و افزایش طول روز، در اندیشه و باورهای مردم باستان به عنوان زمان زایش یا تولد دیگرباره خورشید دانسته می شد و آنرا گرامی و فرخنده می داشتند.

در گذشته، آیین هایی در این هنگام برگزار می شده است که یکی از آنها جشنی شبانه و بیداری تا بامداد و تماشای طلوع خورشید تازه متولد شده، بوده است. جشنی که از لازمه های آن، حضور کهنسالان و بزرگان خانواده، به نماد کهنسالی خورشید در پایان پاییز بوده است، و همچنین خوراکی های فراوان برای بیداری درازمدت که همچون انار و هندوانه و سنجد، به رنگ سرخ خورشید باشند.

تنوع برگزاری یلدا

یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند. در برخی دیگر از نقاط ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد. نقل خاطرات و قصه گویی پدر.یزدان دوست بویراحمدی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

درد ودل یک ولی دانش اموز ساوه ای

درد و دل یک ولی دانش آموز از بی دقتی و سهل انگاری مدیریت مدرسه غیر دولتی لقمان ساوه

*هنگام زنگ ترخیص مدرسه فوق به دلیل نامعلوم و بی مسئولیتی مسئول به جهت عدم رعایت مقررات و نظامات دولتی دانش آموز به زمین خورده و دو دندان پیشین وی شکسته و از بین رفته است که زیبایی صورت وی نیز می باشد. و این دندانها مجددا نمی رویند و این در صورتی است که توقع مردم از این مدارس به دلیل غیر دولتی بودن آن (پرداخت هزینه از سوی اولیاء) بیشتر است. احساس می شود این اتفاقات به دلیل عدم نظارت از سوی مسئولین آموزش و پرورش شهرستان بوده و بنده در مرحله اول جهت رسیدگی به اداره محترم مذکور مراجعه و پس از عدم حصول نتیجه به اجبار جهت احقاق حقوق خویش مطابق قوانین و مقررات به مراجع قضایی مراجعه و طرح شکایت نمودم. با توجه به اینکه مدرسه محل و ملجاء آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت فرزندان این مرزوبوم می باشد چرا با وجود این برکت و نعمت فرهنگی، حقیر می بایست علی رغم میل باطنی خویش به مراجع قضایی متوسل شوم. از مسئولان امر تقاضای رسیدگی دارم. از طرف ولی دانش آموز

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

بعد از کشته شدن سفیر

بعد از کشتن سفیر روسیه در آنکارا، امروز در نشست سه جانبه ایران روسیه و ترکیه، محافظ ظریف تمام وقت نگاه‌وحواسش سمت محافظ وزیرخارجه ترکیه بود!

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

یک مقام مسئول خبر داد: ۴ پیمانکار برنده مناقصه فاز ۲ آزادراه تهران ـ شمال

یک مقام مسئول خبر داد:

۴ پیمانکار برنده مناقصه فاز ۲ آزادراه تهران ـ شمال

بازدیدحجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از آزادراه تهران-شمال
شناسهٔ خبر: 3854261 - 
معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت گفت: چهار پیمانکار داخلی برنده مناقصه فاز ۲ آزادراه تهران ـ شمال شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین میرشفیع در نشست خبری نخستین نمایشگاه «راهسازی، راهداری و صنایع وابسته» افزود: در حال حاضر چهار پیمانکار پایه یک داخلی که در مناقصه فاز ۲ آزادراه تهران ـ شمال برنده شده بودند، اجرای کار را بر عهده گرفته‌اند و بر اساس برنامه، تعداد تونل‌های فاز ۲ هم کاهش یافته است که این موضوع صرفه‌جویی در هزینه و همچنین زمان بهره‌برداری از پروژه را به همراه دارد.

وی ادامه داد: آزادراه تهران ـ شمال یکی از تأثیرگذارترین آزادراه‌های کشور است که فاز ۱ آن تا بهار سال آینده به اتمام می‌رسد و مناقصه فاز ۲ آن هم برگزار و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.

میرشفیع افزود: مجری این آزادراه و سرمایه‌گذار اصلی این پروژه، بنیاد مستضعفان است و مهمترین بخش این پروژه که فاز ۱ آن است، در حال حاضر توسط پیمانکاران پایه ۱ در حال اجراست.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت تصریح کرد: آزادراه اصفهان ـ شیراز با طول ۲۲۰ کیلومتر و همچنین آزادراه ارومیه ـ تبریز با طول بیش از ۸۰ کیلومتر و آزادراه حرم تا حرم در حال ساخت هستند.

وی خاطرنشان کرد: محور فیروزکوه به مازندران هم در حال ساخت است که تا پایان سال تنها سه کیلومتر از آن باقی می‌ماند. همچنین آزادراه قزوین رشت که یکی از مسیرهای منتهی به شمال کشور است نیز در حال انجام است و با مشارکت و سرمایه‌گذاری بانک تجارت ساخته می‌شود.

میرشفیع به عملکرد مناسب وزارت راه و شهرسازی در تکمیل آزادراه تهران ـ شمال اشاره کرد و گفت: عملکرد این وزارتخانه طی یکی، دو سال گذشته برای ساخت این آزادراه برابر با تلاش‌های صورت گرفته در ۲۰ سال گذشته است.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت در فاز ۲ آزادراه تهران ـ شمال، ۶ کیلومتر از تونل البرز که (مهمترین تونل این آزادراه است) ساخته شده است و احداث تونل موازی آن هم در حال بررسی است.

۳ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی در بخش آزادراهی

وی به شرایط مناسب کشور در سرمایه‌گذاری در ساخت جاده‌های کشور اشاره کرد و گفت: در آینده حدود سه میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی در بخش آزادراهی خواهیم داشت.

مشاوروزیرراه وشهرسازی درراه روستایی گفت:  ۶استان(هرمزگان، سیستان وبلوچستان، آذربایجان غربی و...) درحجم راه آسفالته با میانگین کشوری فاصله دارند که تلاش شده است این استان ها به میانگین کشوری نزدیک شوند.

وی ادامه داد: براساس برنامه قراربود ۹۵درصد از راه های روستایی کشور آسفالته شوند و باوجود کمبود اعتبارات در این زمینه، پروژه های مربوط به راه روستایی متوقف نشد.

وی ابراز امیدواری کرد:۹۵درصد از راه های روستایی کشور تاپایان دولت یازدهم به بهره برداری برسد

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

روحانی در همایش حقوق ملت در قانون اساسی:‌نجات اقتصاد وعده من به ملت بود/چرخ اقتصاد ایران به حرکت درآمده است

روحانی در همایش حقوق ملت در قانون اساسی:‌

نجات اقتصاد وعده من به ملت بود/چرخ اقتصاد ایران به حرکت درآمده است/ اولین خودروی مشترک ایران و فرانسه اسفندماه می‌آید/ در قانون نورچشمی معنی ندارد

خبرگزاری فارس: نجات اقتصاد وعده من به ملت بود/چرخ اقتصاد ایران به حرکت درآمده است/ اولین خودروی مشترک ایران و فرانسه اسفندماه می‌آید/ در قانون نورچشمی معنی ندارد

رئیس جمهور بابیان اینکه نجات اقتصاد وعده من به ملت ایران بود، گفت: امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم ما هم شاهد تورم تک رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری ایرسا نیوز ، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز با حضور در همایش «قانون اساسی و حقوق ملت» که به منظور رونمایی از منشور حقوق شهروندی در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: ماه آذر، ماه همه‌پرسی قانون اساسی و ماه فرمان هشت ماده‌ای امام راحل است. 

وی در ادامه گفت: امروز با رونمایی از منشور حقوق شهروندی به یکی از وعده‌های مهم به ملت ایران جامه عمل پوشانده می‌شود و هم به یکی از آرزوهای دیرینم می‌رسم. ملت ایران بیش از یکصد سال پیش بر استقرار قانون در این کشور تلاش بی‌وقفه انجام داده است و همه ایستادگی‌ها برای تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس شورای ملی آن زمان، ثمره حرکت و انقلاب مشروطه بود و مردم ایران اولین گام در قانونی شدن کشور را برداشت و بنده می‌خواهم این را به اسلامی شدن واقعی کشور تعبیر کنم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اسلام حکومت اسلام چیزی جز حکومت قانون نیست. حکومت پیامبر، حکومت قانون بود. حکومتی بود که پیامبر به عنوان بالاترین مقام حق نداشتند ذره‌ای از قانون الهی تخلف کنند. هیچ کس از قانون مستثنا نیست. همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم. تمام اتباع کشور در برابر اجرای قانون مساوی هستند.

روحانی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کشور قانون و حکومت قانون داشته باشیم، هیچ فرد و نهاد، حزب و رسانه‌ای نباید حاشیه امنی داشته باشد. در قانون استثنا نداریم. در قانون نورچشمی نداریم. در قانون فرد و وابسته به این جناح و آن جناح نداریم. می‌پذیرم و درست است که انقلاب اسلامی تمام نشده است، اگر تمام شده بود، و امروز شرایط دیگری و شرایط بهتری را در همه قوای حاکم در این سرزمین می‌دیدیم. 

وی ادامه داد: تا تبعیض هست، انقلاب تمام نشده است، تا فساد هست، انقلاب تمام نشده است، تا گردنکشی‌ها هست، انقلاب تمام نشده است، ما باید به روزی برسیم که شاهد حکومت عدل اسلام در سراسر سرزمین باشیم. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پای همه وعده‌هایم تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد، گفت: از آغاز، یکی از وعده‌هایم  تدوین منشور حقوق شهروندی بود. من راجع به حقوق جوانان و بانوان وعده دادم و پای این وعده‌ام ایستاده‌ام. من برای حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی و اقوام وعده دادم و پای وعده ایستاده‌ام.

روحانی با تأکید بر اینکه من به مردم وعده دادم و گفتم اقتصاد ایران را نجات خواهم داد، گفت: امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم ما هم شاهد تورم تک‌رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال در مقایسه شش ماهه سال پیش با رشد 7.4 هستند. همچنین از تابستان امسال نسبت به سال گذشته شاهد اشتغال خالص بیش از 700 هزار نفر در کشور هستند. تورم و رکود و بیکاری به عنوان مهمترین مسئله در اقتصاد و بعد آن، سرمایه‌گذاری خارجی، رشد صادرات و بقیه بخش‌ها بدانیم، توازن در صادرات و واردات، بخش کشاورزی و حرکت در مسیر خودکفایی، خودکفایی در تولید گندم در کشور و ده‌ها نمونه دیگر است. 

وی در ادامه گفت: اقتصاد امروز کشور نسبت به سال 91 سالی که رشد اقتصادی ما منفی 6.8 بود و اوایل سال 92 که تورم ما 45 درصد بود و پنج ساله 85 و سال‌های بعد تا 90 و 91، در این سال‌ها اشتغال خالص ما تقریباً صفر بوده است. وعده من نجات اقتصاد کشور از سراشیبی سقوط بود. وعده من به مردم این بود که سانتریفیوژ می‌چرخد، کارخانه‌ها هم به حرکت خود ادامه خواهند داد. 

رئیس‌جمهور در همین خصوص گفت: در هشت ماهه اول امسال بیش از 15 هزار و 600 کارگاه متوسط یا راکد بوده و یا با ظرفیت عمل نمی‌کرده، تا پایان ماه 8 کاملاً فعال شده، آن هم با تسهیلات بانکی بالای 11 هزار میلیارد تومان. پس چرخ کارخانه‌ها به حرکت درآمده است. چرخ کارخانه های داخلی به حرکت درآمده است. چرخ کارخانه‌های مشترک ایران با کمپانی‌های خارجی هم به حرکت درآمده است. 

روحانی در ادامه با اشاره به تولید مشترک خودروی ایران و فرانسه گفت: اسفند امسال اولین خودروی مشترک ایران و فرانسه که 30 درصد آن صادراتی خواهد بود، به نمایش ملت ایران درخواهد آمد و مردم خواهند دید که چرخ اقتصاد ما به حرکت درآمده است. 

وی افزود: سانتریفیوژهایی که IR1 آن فقط فعال بود، امروز ایران به IR8 که مدرن‌ترین سانتریفیوژ است دست یافته و این سانتریفیوژ امروز به حرکت درآمده است. فرمان شروع فعالیت پیشران هسته‌ای به عنوان یک حرکت بزرگ در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای  از طرف رئیس‌جمهور نیز صادر شده است. 

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دیروز به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردم که در ساخت پیشران هسته‌ای باید آژانس از لحاظ فنی به ایران کمک کند. تنها سانتریفیوژها به حرکت نیست، به زودی پیشران هسته‌ای هم به حرکت درخواهد آمد.

روحانی در ادامه پیرامون منشور حقوق شهروندی گفت: منشور حقوق شهروندی، قانون اساسی نیست، اما این منشور راه را برای اجرایی کردن قانون اساسی تسهیل می‌کند. منشور حقوق شهروندی، قانون موضوعه کشور نیست، اما تضادی هم با این قوانین ندارد. منشور حقوق شهروندی در اجرای اصل 113 و 134 و 121 قانون اساسی است.

وی تصریح کرد: قانون اساسی در اصل 113 به رئیس‌جمهور دستور می‌دهد که او مسئول اجرای قانون اساسی باشد و چرا این وظیفه به دوش رئیس‌جمهور آمده است؟ به دلیل اینکه تنها فردی که در کشور با رأی عموم مردم در سطح ملی انتخاب می‌شود، فقط رئیس‌جمهور کشور است. بسیاری از افراد منتخب با رأی حوزه انتخابیه خودشان انتخاب می‌شوند. برخی منتخبین با رأی مردم و استان خودشان مثل خبرگان انتخاب می‌شوند، برخی غیرمستقیم با رأی نمایندگان انتخاب می‌شوند، مثل رهبری نظام که با رأی خبرگان انتخاب می‌شوند و یا مثل وزرا که از نمایندگان رأی اعتماد می‌گیرند.

رئیس‌جمهور افزود: فقط یک نفر هست که با رأی مستقیم آن هم ملی در سراسر کشور با رأی مردم برگزیده می‌شود و لذا قانون اساسی این وظیفه را بر دوش رئیس‌جمهور گذاشته است و چقدر وظیفه سخت و سنگینی است. برخی تحمل ندارند بعضی از اصول قانون اساسی را ببینند و بشنوند. فصل سوم قانون اساسی، حقوق ملت و از اصل نوزدهم تا 42 که آن فصل را اصلاً باید قایم کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه بزرگترین وظیفه‌ای که بر دوش رئیس‌جمهور وجود دارد، مسئولیت اجرای قانون اساسی است، گفت: ما باید به قانون اساسی‌مان به عنوان مهمترین منشور ملی بنگریم. رئیس‌جمهور قسم یاد می‌کند تا حامی حقوق ملت، در پی آزادی مردم و سایر حقوق اساسی ملت باشد. همین قانون اساسی به رئیس‌جمهور اختیار می‌دهد تا با مشورت وزیران برنامه و خطی مشی برای دولت تعیین کند.

وی افزود: منشور حقوق شهروندی، برنامه و خط مشی دولت یازدهم است. دولت یازدهم با رونمایی از حقوق شهروندی می‌خواهد عزم خود را برای اجرای حقوق شهروندی به نمایش بگذارد. دولت یازدهم از آغاز فعالیت حقوق شهروندی را حائز اهمیت می‌دانست، پس کسی نگوید که در این سه سال چه شده است! 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت از آغازین روز فعالیتش مقید به اجرای قانون بوده است، گفت: حتی لوایح بودجه که تقدیم مجلس می‌کنیم در ماه آذر است. در سال‌های پیش چه زمانی را سراغ دارید که دولت بودجه را در ماه آذر تقدیم کند؟ دولت یازدهم جزء سال گذشته که به خاطر برجام،‌ ارائه لایحه بودجه را عقب انداخت تا ارقام بودجه مشخص شود، در دیگر سال‌ها به موقع ارائه داد. 

روحانی افزود: در هیأت تطبیق قوانین، اختلاف بین ما و آنها حدود یک درصد است،‌این در حالی است که در دولت قبل حدود 30 درصد بود. دولت تلاش می‌کند به قانون عمل و آن را اجرا کند و در تمام مراحل برای دولت اجرای قانون اصل بوده است. منشور حقوق شهروندی نیز در صد روز اول انجام شد و در سایت دولت دراختیار مردم قرار گرفت تا همگان نظر دهند. امروز که حقوق شهروندی 120 ماده دارد، بدین معنا نیست که بی‌اشکال است، شاید حقوق شهروندی با تکامل زمان، خود نیز تکامل یابد. 

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان قوه مجریه و کارگزاران نظام، خودمان را موظف به اجرای تک تک ماده‌های منشور حقوق شهروندی می‌دانیم. ممکن است کسی بگوید آیا برای مردم الزام آور است؟ بنده می‌گویم برای ما و دولت الزام‌آور است. این منشور چون مقتبس از قانون اساسی است، عملاً باید مورد اجرای همگان قرار گیرد و لذا از دو قوه دیگر درخواست می‌کنیم که دولت را در اجرای حقوق شهروندی کمک کند. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اجرای حقوق شهروندی به نفع همه ما است، گفت: اجرای حقوق شهروندی، پایداری برای امنیت کشور ما، برای انسجام و وحدت ملی است، پایه اصلی برای توسعه کشور است. تمام اتباع این کشور در برابر حقوق شهروندی مساوی هستند. این حقوق شهروندی، ایجاد وحدت می‌کند، انسجام ما را بیشتر می‌کند و طنین ندایی است از ملت ایران برای برخی کشورهای غربی پرادعا که فکر می‌کنند در حقوق بشر و شهروندی از ملت‌های جهان سوم پیشی گرفته‌اند. 

روحانی خاطرنشان کرد: این حقوق شهروندی به دنیا اعلام می‌کند که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران این ظرفیت را دارد که از تمام ویژگی‌های حقوقی نوین دنیای امروز در چارچوب فرهنگ اسلامی ـ ایرانی خود به خوبی استفاده کند. 

وی پیرامون اجرای حقوق شهروندی گفت: اولویت در حقوق شهروندی از دولت و کارمندان دولت در سراسر کشور است. از اساتید، فرهیختگان، دانشگاهیان، احزاب و رسانه می‌خواهم که همه بدانند حقوق شهروندی چیست؟ در واقع حقوق شهروندی در ابتدا دانستنی است. درست است که حقوق گرفتنی است، اما ابتدا دانستی است، بعد خواستنی است. باید هر رئیس‌جمهور، وزیر و مسئولی بداند که یکی از مطالبات مهم مردم، حقوق شهروندی است. وقتی این حقوق دانستی شد، خواستنی شد، اجرایی و علمیاتی نیز خواهد شد. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قرآن می‌فرماید؛ مبادا عداوت و دشمنی ما را وادار کند که عدل و انصاف را فراموش کنیم، گفت: عدل حتی نسبت به دشمن و آنانی که کینه آنها را بر دل دارید، باید باشد. قرآن به ما دستور عدل، قسط، احسان و نیکوکاری می‌دهد. اگر عده‌ای شما را از مکه و عبادت خدا بازداشته‌اند نیز باز حق ندارید تجاوز و ظلم کنید.

وی در ادامه با قرائت بند 6 فرمان 8 ماده‌ای امام خمینی(ره) گفت: در این بند آمده است «هیچکس حق ندارد به خانه یا مغازه و یا محل کار شخصی بدون اذن صاحب آن وارد شود و یا کسی را جلب کند و یا به نام کشف جرم و یا ارتکاب به گناه تعقیب کند و یا نسبت به فردی اهانت نموده و اعمال غیرانسانی و اسلامی مرتکب شود و یا به تلفن و یا نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم یا گناه گوش کند.» این‌ها برای همین انقلاب اسلامی است!

رئیس‌جمهور بیان داشت: در ادامه این بند آمده است «و یا برای کشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد شنود بگذارد و یا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غیر نماید و یا اسراری که از غیب رسیده ولو برای یک نفر فاش کند»، حال سایت، روزنامه و جلسات جناحی که هیچ. امام(ره) در ادامه می‌فرمایند «تمام این‌ها جرم و گناه است و بعضی از آنها چون اشاعه فحشا است از کبائر بسیار بزرگی است و مرتکبین هر یک از امور فوق مجرم و مستحق تعزیر شرعی هستند و بعضی از آنها موجب حد شرعی.

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم گاهی صدا و سیما و گاهی روزنامه‌های ما سخنان و پیام امام را پخش و بیان کنند راه انقلاب اسلامی راه امام است، راه رهبری است، راه  عدالت و اخلاق است.

انتهای پیام/

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

دونالد ترامپ و خطر گرم‌تر شدن زمین کره زمین

دونالد ترامپ و خطر گرم‌تر شدن زمین کره زمین

اعتراض یکی از مخالفان نظرات ترامپ در مورد سیاست‌های محیط زیستی مقابل سفارت آمریکا در لندنImage copyrightPA
Image captionاعتراض یکی از مخالفان نظرات ترامپ در مورد سیاست‌های محیط زیستی مقابل سفارت آمریکا در لندن

ترکیب دولت آینده آمریکا خیلی‌ها را حساس کرده اما آینده زمین، سرنوشت بشریت و تاثیری که دولت ترامپ بر سیاست‌های جهانی می‌گذارد، باعث بروز نگرانی‌هایی شده است.

سال ۲۰۱۷ می توانست نویدبخش اتفاق‌های خوب برای مقابله با تمام آن مشکلاتی باشد که جهان را تهدید می‌کند: در راس آنها خطر گرم‌تر شدن زمین به دلیل مصرف بیشتر سوخت های فسیلی مانند نفت و ذغال سنگ.

اما با پیروزی دونالد ترامپ در آمریکا ورق برگشته. فعالان محیط زیست همصدا با رهبران جهانی زنگ‌های خطر را به صدا در آورده‌اند.

هیچکس نمی داند دولت بعدی آمریکا با متحدان و رقبای قدیمی چه خواهد کرد. در مورد سیاست‌های محیط زیستی دولت آقای ترامپ هم یک علامت سوال بزرگ قرار دارد.

اگر اطرافیان و مشاوران دونالد ترامپ ملاک پیش بینی‌ها قرار بگیرند، سال ۲۰۱۷ سال عقب‌گردی سخت از دستاوردهای دو سال اخیر دولت آمریکا خواهد بود: دستاوردهایی مانند اجرای توافق پاریس و توافق‌های دیگری که هدف آنها کم کردن مصرف سوخت‌های فسیلی مثل نفت و گاز و ذغال سنگ بوده.

این سوخت‌ها منبع انرژی جهان برای رشد اقتصادی هستند، اما سال‌های سال است که اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان و دولت‌های جهان فهمیده‌اند مصرف این سوخت‌ها باعث انتشار گازهای گلخانه ای مثل دی اکسید کربن و متان به هوا و در نتیجه محبوس شدن حرارت نور خورشید در جو زمین و گرم‌تر شدن آن می‌شود.

آمریکا در کارزار کم کردن از مصرف سوخت های فسیلی هنوز نقش اول را دارد. مخصوصا که دولت اوباما دست چین را به عنوان آلاینده اول دنیا گرفت و به این کارزار ملحق کرد.

اما دونالد ترامپ و حزب جمهوریخواه آمریکا معتقدند آب و هوا و حرارت جو زمین ربط زیادی به مصرف سوخت‌های فسیلی ندارند پس همان بهتر که با تمام قوا از منبع "خداداد" نفت و ذغال سنگ برای توسعه صنایع و اقتصاد استفاده شود.

دلایل نگرانی و ناامیدی

گام هایی که از دونالد ترامپ از همین حالا برای تغییر سیاست امریکا در زمینه محیط زیست و نیرو برداشته نگران کننده است.

۱. هنوز روشن نیست آیا دولت ترامپ قصد دارد تعهداتی را که دولت اوباما در پاریس داده، نادیده بگیرد یا نه. نشانه ها حاکی است که او آنها را نادیده خواهد گرفت. آقای ترامپ گفته از هر گونه ضوابطی که فعالیت صنایع فسیلی را محدود می کند، بیزار است. امریکا طبق توافق پاریس متعهد شده که تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از دود کردن نفت و ذغال سنگ را بالغ بر ۳۰درصد کاهش دهد.

دونالد ترامپ گفته است این توافق را "لغو" خواهد کرد. اگر آمریکا به تعهداتش در توافق پاریس عمل نکند یعنی میلیاردها کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای بیشتری وارد طبیعت شکننده زمین خواهد شد و حرارت جو زمین و آبها را وارد "آستانه خطر" خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

آیا آدمکش‌های روسیه در ترکیه فعال هستند؟

آیا آدمکش‌های روسیه در ترکیه فعال هستند؟

اخیرا چندین قتل در ترکیه گزارش شده، با یک ویژگی مشترک: مقتول روزگاری شهروند شوروی سابق بوده. شواهدی موجود است که بعضی از این قتل‌ها کار آدم‌کش‌های روس بوده. حتی در یک مورد قاتل یک حافظه فلش (فلش مموری) حاوی تعدادی اسم و عکس در صحنه قتل جا گذاشته بوده.

روسلان ایسراپیلوف می‌دانست روس‌ها ممکن است سراغش بیایند. بهار امسال روی پیغامگیر یکی از دوستانش پیام گذاشته بود که "دارند آماده می‌شوند. دو نفر آمدند و ماشین‌شان را زیر درخت‌ها قایم کردند و اوضاع را بررسی کردند. قبلا هم این اطراف دیده شده بودند."

ایسراپیلوف از جنگ چچن گریخته بود و با چند دوست و هم‌قطارش در شهر کوچک ایلیم‌تپه ساکن شده بود. شاید فکر کرده بودند یک جا باشند می‌توانند مواظب هم باشند.

در همان پیام روی پیغام‌گیر دوستش گفته بود: "به کسانی که آن دو نفر را دیده بودند گفتم اگر مطمئن بودید روس هستند، چرا نگرفتیدشان؟"

دو هفته بعد روسلان ۴۶ ساله را جلوی در خانه‌اش با گلوله کشتند.


پتیما، همسر روسلان، می‌گوید: "صدای گلوله آمد. وحشت‌زده از آشپزخانه بیرون آمدم. دیدم پسرم جیغ می‌زند "بابا!". همه‌جا خون ریخته بود. به سر و گردن و سینه‌اش زده بودند. تا در خانه را باز کرده بود شلیک کرده بودند. مگر خدا انتقام‌مان را ازشان بگیرد.

روسلان ایسراپیلوف در دهه ۱۹۹۰ مثل هزاران چچنی دیگر با روس‌ها جنگیده بود. از نگاه چچنی‌ها جنگ‌شان جنگ استقلال بود. اما روسیه درهم‌کوبیدشان و یکی از خودشان به نام رمضان قدیروف را سر کار گذاشت.

آن‌طور که از صفحه فیس‌بوک ایسراپیلوف برمی‌آید، او همچنان با جنبش مقاومت چچن ارتباط داشته. در یکی از عکس‌هایش، وسط فرودگاه استانبول ایستاده، با پاسپورت کشور مستقل چچن - که وجود خارجی ندارد.

اینکه چرا ایسراپیلوف را کشته‌اند دقیقا معلوم نیست. آن‌قدر معلوم است که مرگش شبیه مرگ ۱۱ پناهنده دیگر است که پیش از او در ترکیه به قتل رسیدند - همه از اهالی کشورهای شوروی سابق بودند: چچن، ازبک، و تاجیک.

نوامبر سال ۲۰۱۵، یک چچن دیگر به نام عبدالوحید ادلگیریف با برادرزاده‌اش رفته بود خرید. نرسیده به مرکز خرید (در حومه استانبول) ماشینی راه‌شان را بست. مردی پیاده شد و به سمت ادلگیریف شلیک کرد اما به هدف نزد. الگیریف پیاده شد و به سوی خانه دوید. ضاربان دنبالش دویدند و با گلوله زدندش. روی زمین که افتاده بود با چاقو به گردنش زدند و همان‌جا رهایش کردند بمیرد


ادلگیریف از چچنی‌هایی بود که پس از نابودی بیشتر گروه‌های چچنی و روی کار آمدن قدیروف - که به بی‌رحمی معروف است - همچنان برای استقرار یک چچن مستقل اسلامی مبارزه می‌کرد. او تا سال ۲۰۰۸ در کوه‌های چچن بود، تا اینکه پایش به سیم یک مین گیر کرد و زخمی شد. برای درمان به ترکیه رفت. اندکی بعد مثل هزاران شبه‌نظامی اسلام‌گرای اهل شوروی سابق به سوریه رفت و به جبهه نصرت - که با القاعده مرتبط بود - پیوست. پس از مدتی به ترکیه برگشت. ظاهرا جزو گروهی بوده که می‌خواستند در خاک روسیه جهاد کنند.

عجیب نیست که روسیه بخواهد چنین آدمی را از بین ببرد. و تازه این تمام ماجرا نیست. ادلگیریف از کسانی بود که روس‌ها فکر می‌کردند در نقشه قتل (ناموفق) ولادیمیر پوتین نقشی کلیدی داشته.

سال ۲۰۱۲، یک آپارتمان در بندر اودسای اوکراین منفجر شد. بعضی رسانه‌ها گزارش کردند که چند نفر می‌خواسته‌اند بمب بسازند. کمی بعد چند مرد دستگیر شدند، از جمله یک نفر که در تلویزیون گفت هدف نهایی ترور پوتین بوده - هرچند بعدها اعترافش را پس گرفت. یکی دیگر از دستگیرشدگان گفت ادلگیریف نقشه کشیده بوده و مواد منفجره را تأمین کرده بوده.

ولادیمیر پوتین در واکنش به این ماجرا گفت: "دست‌شان به من نرسید و هرگز نخواهد رسید. آن زندگی که آدم در ترس مدام باشد زندگی نیست. آنها باید از ما بترسند."

قتل الکساندر لیتوینینکو با پولونیوم رادیواکتیو (در لندن) احتمالا حیرت‌انگیزترین تروری است که به مأموران روس نسبت می‌دهند. اما قطعا تنها نمونه اینگونه قتل‌ها خارج خاک روسیه نیست.

Image copyrighImage 

سال ۲۰۰۴، سلیم‌خان یندربایف، که زمانی او را رئیس‌جمهور چچن می‌دانستند، در قطر به قتل رسید. زیر ماشینش بمب کار گذاشته بودند. دادگاهی در قطر دو افسر اطلاعاتی روس را مجرم دانست و به روسیه فرستادشان که حکم‌شان را آنجا بگذرانند. به روسیه که رسیدند زیر پله‌های هواپیما برایشان فرش قرمز پهن کرده بودند.

Image copyrighImage captiپروفسور مارک گالئوتی از مؤسسه روابط بین‌الملل در پراگ که بیست سال در مورد دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه تحقیق کرده می‌گوید: "با حکومتی طرفید که اولا فکر می‌کند حق دارد برای حفظ امنیتش در کشورهای دیگر هم فعالیت کند، و ثانیا مشکلی ندارد آدم بکشد."

تحقیقات پلیس در مورد قتل‌های ترکیه اغلب به جایی نرسیده. اما مدارکی به بی‌بی‌سی رسیده که نشان می‌دهد از تروری که سپتامبر ۲۰۱۱ رخ داد و سه نفر هم‌زمان کشته شدند، سرنخ‌های زیادی به جا مانده.


کشته‌شده‌ها شبه‌نظامی‌های چچن بودند که متهم بودند در بمب‌گذاری فرودگاه مسکو دست داشته‌اند. (در آن بمب‌گذاری ۳۷ نفر کشته شدند و ۱۷۰ نفر زخمی). ضاربان (که بعد معلوم شد پنج نفر بوده‌اند) در محله زیتین‌بورنو سراغ سه چچنی رفتند و کشتندشان. هرچند کارشان حرفه‌ای بود، اما یک مموری فلش پر از اطلاعات در ماشینی که اجاره کرده بودند جا گذاشتند: اسم‌شان، عکس‌شان، و حتی تفریحات‌شان.

آیا آدمکش‌های روسیه در ترکیه فعال‌اند؟

هر پنج نفر روس بودند.

اولین بار که ماشین کرایه کرده بودند، اصرار داشتند سفید یا رنگ روشن باشد، اتوماتیک باشد و جی‌پی‌اس نداشته باشد. اما ماشینی که تحویل گرفتند روی خودش سیستم رهیابی داشت که نتوانسته بودند از کار بیاندازندش. در نتیجه پلیس توانست دربیاورد دو هفته پیش از ترور دقیقا کجا رفته بودند، و به تبعش انبوهی تصویر از دوربین‌های مداربسته به دست آورد.
سه قربانی (برگ-حاج موسائف، رستم آلتیمیروف و زائوربک امیرف) در راه بازگشت از نماز جمعه بودند که هدف قرار گرفتند. ضاربان در دو ماشین اجاره‌ای (یک ماشین سفید، یک فورد سیاه) کمین نشسته بودند. مقتولان که نزدیک شدند، مردی که سرتاپا سیاه‌پوشیده بود از ماشین بیرون پرید، یازده گلوله شلیک کرد، سوار ماشین شد و همه از صحنه گریختند و به روسیه برگشتند.

در روسیه توانستم کسانی را پیدا کنم که ندیم آیوپف، صاحب آن فلش مموری که در ماشین جا مانده بود، را می‌شناختند. می‌گفتند افسر اطلاعاتی نیست، جزو یک باند تبهکار مسکو است که تخصص‌شان سرقت ماشین است.

آیا آدمکش‌های روسیه در ترکیه فعال‌اند؟

پروفسور گالئوتی می‌گوید از دهه ۱۹۹۰ بعضا "باندهای تبهکاری و دستگاه‌های اطلاعاتی در هم نفوذ کرده‌اند." می‌گوید: "مواردی بوده که قاتل را نیروهای ویژه آموزش داده بودند. یا مواردی که افسران سابق اطلاعاتی (از کا گ ب یا اف اس بی) دسته تهبکاری راه انداخته

اما ترور در ترکیه فقط دامن چچن‌ها را نگرفته.

صبح ۱۰ دسامبر ۲۰۱۴، یک روحانی ازبک به نام عبدالله بخاری، به مدرسه اسلامی که در آن درس می‌داد رفت - در همان محله زیتین‌بورنو استانبول. در فیلمی که دوربین مداربسته گرفته مشخص است که می‌خواهد وارد شود اما در قفل است. به شیشه می‌زند ولی کسی جواب نمی‌دهد. همان‌جا منتظر می‌ایستد. ناگهان مردی نزدیکش می‌شود، یک گلوله شلیک می‌کند و می‌رود. همان موقع بالاخره در را برایش باز می‌کنند، اما دیگر کار از کار گذشته.


Image capti

علی‌جان المان، از افسران سابق ارتش ترکیه، می‌گوید شواهدی موجود است که این قتل هم در مسکو طراحی شده بوده. می‌گوید یکی از چچن‌های مقیم ترکیه با او تماس گرفته بوده و گفته بوده از او خواسته‌اند کسی را بکشد. المان و آن مرد چچن تصمیم می‌گیرند وانمود کنند حاضرند این کار را بکنند، که قرار بگذارند و بفهمند ماجرا از چه قرار است.

آن‌‌طور که علی‌جان المان می‌گوید، شخصی که دنبال آدم‌کش می‌گشته یک ازبک بوده با پاسپورت روسی که دستگاه اطلاعاتی روسیه تعلیمش داده بوده. خودش را سبیر شوکوروف یا "ساشا" معرفی می‌کند.

آیا آدمکش‌های روسیه در ترکیه فعال‌اند؟

المان می‌گوید: "قرار گذاشتیم. اسم پانزده نفر را که در ترکیه بودند گفت. دستگاه اطلاعاتی روسیه می‌خواست چهار نفرشان بلافاصله و هم‌زمان کشته شوند. پول هنگفتی هم می‌دادند. برای هر قتل ۳۰۰ هزار دلار."

المان و دوست چچنش تصمیم گرفتند به آن چهار نفر که اسم‌شان مطرح شده بود خبر بدهند، از جمله به بخاری که حضوری دیدندش، و یکی از سران اپوزیسیون ازبکستان به نام محمد صالح. بعد هم سراغ پلیس رفتند و داستان را بازگو کردند.

این ماجرا شش ماه پیش از قتل بخاری بود. اما پلیس ترکیه تازه بعد از قتل دست‌به‌کار شد. در حال حاضر محمد صالح تحت حفاظت پلیس در محلی نامعلوم زندگی می‌کند. این‌طور که می‌گویند به ندرت از خانه خارج می‌شود و عملا در کشوری که به آن پناه برده زندانی است.

سوال این است که چرا روسیه باید دنبال ترور یک مخالف حکومت ازبکستان باشد؟

پروفسور گالئوتی معتقد است مسکو "دوست خوب مستبدان منطقه" است، و از این طریق جایگاه روسیه را هم تثبیت می‌کند. می‌گوید: "دستگاه اطلاعاتی روسیه رابطه‌ای بسیار نزدیک با دستگاه‌های اطلاعاتی ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و حتی قزاقستان دارد. می‌شود گفت محبت همدیگر را جبران می‌کنند. در واقع مسکو به این ترتیب موقعیتش را در این کشورها حفظ می‌کند. می‌گوید می‌توانیم برای کارهای سخت کمک‌تان کنیم، یا حتی برایتان انجامش دهیم."

آوریل امسال، یک ماه پیش از قتل روسلان ایسراپیلوف، داستان عبدالوحید ادلگیریف (همان شبه‌نظامی چچنی که در راه مرکز خرید کشته شد) پیچ تازه‌ای خورد.

دو روس با نام‌های الکساندر اسمیرنوف و یوری آنیسیموف، وارد استانبول شدند. از همان فرودگاه، پلیس و افسران اطلاعاتی ترکیه آنها را زیر نظر داشتند.

السکاندر اسمیرنوف در فرودگاه استانبول
Image caption

در فرودگاه ماشین اجاره کردند. این بار هم ماشین اتوماتیک سفید خواستند.

کارمند شرکت اجاره ماشین که طرف صحبت‌شان بود می‌گوید: "طرف گفت توی ماشین جی‌پی‌اس هست؟ من گفتم نه، جی‌پی‌اس ندارد. گفت اوکی، دقیقا همین را می‌خواهم."

انگار دقیقا طبق دستورالعملی که آدم‌کش‌های قبلی (که آمده بودند عاملان بمب‌گذاری فرودگاه مسکو را بکشند) عمل کرده بودند، عمل می‌کردند. با این فرق که این بار پلیس ترکیه دست‌به‌کار شد و دستگیرشان کرد و به خاطر ارتباط با قتل ادلگیریف به زندان انداخت‌شان.

الکساندر شوارف، از خبرنگاران خبرگزاری روسبالت که به خاطر منابع دسته‌اولش در دستگاه اطلاعاتی روسیه معروف است، می‌گوید اسم واقعی الکساندر اسمیرنوف ولید لوراخمایف است. می‌گوید در دهه ۱۹۹۰ از مافیای چچن در مسکو بوده و در قتل تبحر دارد.

لوراخمایف در تئوری تحت تعقیب روسیه و اینترپل است
Image caption
لوراخمایف در تئوری تحت تعقیب روسیه و اینترپل استImage copyrightINTERPOL
Image caption

سؤال اینجاست که چطور می‌شود یک آدمکش سالها آسوده در خیابان‌های مسکو قدم بزند؟

سرگئی کانف، که او هم از خبرنگاران برجسته در حوزه جرم‌وجنایت است، می‌گوید لوراخمایف برای واحد ضدتروریسم اف‌اس‌بی در قفقاز کار می‌کرده. می‌گوید: "از بعضی مسئولانی که می‌شناسم - از جمله بازرس پلیس و کارمند وزارت کشور - شنیده‌ام که مصونیت دارد. می‌گویند معلوم نیست چه کاره است."


ماجرای پولیتکووسکایا


Image 
 • آنا پولیتکووسکایا خبرنگاری بود که بی‌وقفه حقایق جنگ چچن را گزارش می‌کرد
 • ۷ اکتبر ۲۰۰۶، قرار بود گزارشی بدهد در مورد اینکه نیروهای امنیتی هوادار مسکو در چچن احتمالا آدم‌ها را شکنجه می‌کنند
 • یک آدمکش در راهروی خانه‌اش منتظر بود. همین‌که وارد آسانسور شد با پنج گلوله او را کشت
 • اسنادی که از اف‌اس‌بی درز کرده نشان می‌دهد موبایل ولید لوراخمایف کمی پس از قتل در پارکینگی نزدیک آپارتمان خانم پولیتکووسکایا بوده
 • پلیس هرگز او را بازجویی نکرد

مقام‌های روس همواره می‌گویند ارتباطی با این ترورها (از جمله ترور الکساندر لیتوینینکو و سلیم‌خان یندربایف) ندارند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، در مورد قتل‌هایی که در ترکیه رخ داده می‌گوید: "در این باره حرفی نداریم. آنچه در فیلم‌ها دیده شده هم ربطی به حکومت روسیه یا شخص پرزیدنت پوتین ندارد."

دولت ترکیه، اف‌اس‌بی، و دستگاه اطلاعاتی ازبکستان حاضر نشدند برای این گزارش با بی‌بی‌سی حرف بزنند.

چیزی که واضح است این است که ترکیه برای جلوگیری از قتل‌هایی که در خاک این کشور رخ داده کاری نکرده. یک نکته قابل‌توجه این است که اسمیرنوف (یا لوراخمایف) و آنیسیموف کمی بعد از آنکه ترکیه جنگنده روسی را نزدیک مرز سوریه سرنگون کرد، دستگیر شدند - زمانی که رابطه ترکیه و روسیه به پایین‌ترین سطح در دهه‌های گذشته رسیده بود.

روابط دو کشور دوباره عادی شده.

یک مرد چچن که در سوریه می‌جنگیده و تازگی به ترکیه برگشته می‌گوید اگر روابط روسیه و ترکیه خوب بماند، قاعدتا روسیه عملیاتش را در این کشور شدت می‌بخشد.

پرسش این است که آیا قتل بعضی افراد در ترکیه به امنیت روسیه کمک می‌کند؟ چچن‌هایی که از جنگ در سوریه برگشته‌اند می‌گویند نه. معتقدند نتیجه عکس می‌دهد. عزم‌شان را برای مبارزه با روسیه راسخ‌تر می‌کند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

انفجار در مرکز قیصریه در ترکیه ۱۳ کشته و دهها مجروح برجا گذاشت

انفجار در مرکز قیصریه در ترکیه ۱۳ کشته و دهها مجروح برجا گذاشت


بمبگذاری در کایسریImage copyrightREUTERS
Image captionگزارش ها حاکی است که منفجر شدن یک خودروی بمبگذاری شده عامل این انفجار بوده است

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای گفته است در جریان انفجاری در شهر قیصریه (کایسری) در مرکز این کشور دست کم ۱۳ سرباز کشته و۵۵ نفر مجروح شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه "کردهای جدایی طلب" را مسئول این بمبگذاری دانسته است.

این انفجار در نزدیکی یک اتوبوس که حامل شماری سرباز بود، اتفاق افتاده است.

تصاویر تلویزیونی بقایای اتوبوس سوخته شده را نشان داده است.

اتوبوس حامل سربازان هدف بمبگذاری قرار گرفتImage copyrightREUTERS

به گفته خبرگزاری دوغان ترکیه، این انفجار در نتیجه بمبگذاری در یک خودرو به وقوع پیوست.

این انفجار در حالی صورت گرفته که یک هفته پیش در جریان بمبگذاری در استانبول ۴۴ نفر کشته و شماری مجروح شدند.

ترکیه در سال جاری میلادی شاهد بمبگذاری‌هایی بوده است که نیروهای کرد وپیکارجویان داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفته بودند.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس دفتر نخست وزیری ترکیه دستورالعملی را درمورد پوشش اخبار مربوط به انفجارها در کشور بر رسانه‌ها تحمیل کرده است.

براساس دستورالعمل ارائه شده از رسانه ها خواسته شده که از انتشارهر آن چه که ممکن است "باعث ترس و وحشت عمومی که ازاهداف سازمان‌های تروریستی است" خودداری کنند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

گودبای پارتی در یادگار امام؛/ نفت – صبا ؛ دایی به قم رسید

گودبای پارتی در یادگار امام؛/ نفت – صبا ؛ دایی به قم رسید 

گودبای پارتی در یادگار امام؛/ نفت – صبا ؛ دایی به قم رسید 


نفت تهران بعد از تساوی در هفته قبل در حالی برابر صبای قم قرار خواهد گرفت که زمزمه جدایی صمد مرفاوی از جمع این تیم شنیده می شود. 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 

همسایگان محترم


همسایگان محترم 
برای رفاه حال خود و دیگران موارد زیر را رعایت بفرمایید

 
 1. از بلند کردن صدای  وسایل صوتی وغیره در ساعات مختص استراحت خود داری فرمایید 
 2. ازکشیدن سیگار درراه پله وانداختن فیلتر سیگار در در راه پله وپارکینک خوداری فرمایید 
 3. برای استفاده از پارکینگ مشاع، باید کلیه مالکان، کتباً و طی قراردادی موافقت کرده باشند.
 4. در صورتی که هر یک از پارکینگها خالی باشد، هیچ یک از واحدها بدون موافقت مالک پارکینگ، حق استفاده از آن را ندارند.
 5. پارک خودرو در هر یک از پارکینگها، نباید برای سایرین ایجاد مزاحمت کند. در صورت بروز مزاحمت، موضوع قابل طرح دعوی به شورای حل اختلاف است.
 6. پارکینگ هر واحد متعلق به آن واحد است، ولی فضای مشاع به حساب می آید. مالک حق نرده کشیدن به دور آن را ندارد.
 7. قسمتهایی از ساختمان که در سند هیچ یک از واحدها قید نشده باشد (مانند اتاق سرایداری، راه پله، حیاط، پشت بام و ... )، مشاع است.
 8. ساعات 10 شب تا 8 صبح، زمان آرامش و استراحت خانواده ها است، اثاث کشی، مهمانی و ایجاد هر نوع صدای آزاردهنده باید خارج از این زمان باشد.
 9. پشت بام، فضای مشاع و مشترک است و هزینه تعمیرات آن به عهده کلیه واحدها است.
 10. پس از خروج با اتومبیل خود حتما از بسته بودن درب اصلی اطمینان حاصل فرمایید
 11. نصب نامه توهین آمیز در تابلو اعلانات ممنوع است.
 12. در صورت باز ماندن آب، بی دقتی در تعمیر و نگهداری سرویس بهداشتی و حتی بازسازی، اگر به واحد طبقه زیرین خسارت وارد شود، ساکنین واحد فوقانی مسئول جبران خسارت هستند.
 13. در صورت وجود حیاط اختصاصی و حیاط خلوت، فقط استفاده کنندگان، مسئول نگهداری و تعمیرات آن هستند.
 14. انتقال، اجاره و واگذاری پارکینگ و انباری به افراد خارج از ساختمان ممنوع است.
 15. برگزاری مراسم در قسمتهای مشاع (پارکینگ و حیاط)، فقط با موافقت کلیه مالکین امکان پذیر است.
 16. خالی بودن یک واحد از ساختمان، تفاوتی در محاسبه هزینه های مشترک آن واحد و تعمیرات ساختمان ندارد.
 17.  تغییر کاربری آپارتمان مسکونی به اداری و تجاری ممنوع است و در صورت مخالفت سایر ساکنین، موضوع قابل طرح دعوی به شهرداری و شورای حل اختلاف است.
 18. درب ساختمان را حتما شبها از ساعت 24:00به بعد قفل کرده ونکات ایمنی را رعایت کنید 
 19. لوازم خود را به هیچ عنوان در راه پله وراه روها قرار ندهید
 20.  تصمیم مجمع عمومی ساختمان، نباید با قوانین تملک آپارتمان و یا هر یک از بندهای قانون اساسی کشور مغایر باشد. در غیر این صورت هر یک از مالکان حق طرح دعوی را دارد.
 21. در ساعات بازی کودکان خود نکات ایمنی ورعایت  قوانین ساختمان را به آنها گوشزد نمایید 
 22. لطفا شارژ ماهیانه خود را در سریعترین زمان ممکن پرداخت نمایید 
با تشکر: مدیر ساختمان 

                                                                          تاکسی تلفنی کوثر 
42467555-42467666

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic